احمد قابل دچار مرگ مغزی شد

ندای سبز آزادی: درحالیکه برخی گزارشهای تائید نشده از درگذشت احمد قابل ،پژوهشگر و نو اندیش دینی خبر داده بود خانواده وی اعلام کرده اند که احمد قابل دیشب مرگ مغزی داشته اما قلب وی همچنان کار می کند.

خانواده احمد قابل در اطلاعیه ای اعلام کردند که پزشکان مرگ مغزی آقای احمد قابل را اعلام کرده اند و حیات نباتی وی بوسیله دستگاهها ادامه دارد.

دراین اطلاعیه آمده است:امروز ساعت ۱۴ ایشان دچار ایست قلبی شدند که با شوک الکتریکی احیا شد و برگشت . تا ساعت۲۰ و سی دقیقه امروز همچنان دستگاهها به ایشان وصل است. و حیات نباتی ایشان ادادمه دارد. هنوز فوت قطعی ایشان اعلام نشده است . طبیعی است هرگونه خبری از سوی خانواده اطلاع رسانی خواهد شد.
 

احمد قابل، پژوهشگر و نواندیش دینی، به دنبال وخامت حالش در ساعت ۳ بامداد روز گذشته ، به بیمارستان قائم مشهد منتقل و جهت انجام مراحل درمانی بستری شد.

احمد قابل مجتهد و پژوهشگر دینی و از شاگردان آیت الله منتظری است.این شاگرد برجسته مرحوم آیت الله العظمی منتظری، طی سال های اخیر بارها به دلیل انتقادات خود به حاکمیت، مورد بازداشت و تهدید قرار گرفته بود و در یکی از آخرین بازداشت هایش دچار بیماری و مشکلات مغزی حاد شده است و پزشکان از وجود تومور در مغز وی خبر داده اند.

او در سال ۱۳۸۰ بازداشت و پس از تحمل ۱۲۵ روز زندان انفرادی در اوین، به قید وثیقه آزاد شد. اتهامات او در آن زمان اقدام علیه امنیت ملی، اهانت به رهبر و تبلیغ علیه نظام عنوان شده بود.

قابل در ۲۹ آذر ۱۳۸۸ احمد قابل زمانی که برای مراسم تشییع آیت الله منتظری از مشهد به قم می رفت در بین راه نیشابور بازداشت و روز ۲۱ خرداد ۱۳۸۹ پس از تحمل حدود ۱۷۰ روز زندان، با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون ریالی و با حکم رییس شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد آزاد شد.

قابل پس از آزادی از زندان در گفت‌وگو با تارنمای کمپين بين‌المللی حقوق بشر اعلام کرد که متهمان مواد مخدر در زندان وکيل‌آباد مشهد در يک گروه ۷۰ نفری به صورت "دسته‌جمعی" اعدام شده‌اند.

اولین جلسه دادگاه قابل، روز ۲۹ اردیبهشت درحالی برگزار شد که او را با پابند به دادگاه آورده بودند.

احمد قابل سال گذشته به دنبال تشخیص تومور مغزی از زندان به بیمارستان منتقل شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت. او اوایل تیر ماه سال جاری نیز بار دیگر برای در آوردن ترکش دوران دفاع مقدس تحت عمل دیگری قرار گرفت و اواخر تیر نیز بعد از عمل دشوار جراحی مغز دوران نقاهت، در بیمارستان میلاد تهران بستری شد.

 

[کد مطلب: 54311] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم مهر ۱۳۹۱ برابر با شانزدهم اکتبر ۲۰۱۲] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 آگهی فروش یک خانه در لواسان: برابری و عدالت علی را میتوانید در این آگهی ببینید
 اینجا تهران است؛مسیر باغ فردوس تا تجریش
 تصاویری از انتقال سلاح سنگین طالبان به مرز ایران و افغانستان
اعتراض مدل ایرانی-آمریکایی به اعدام در ایران روی فرش قرمز کن 
  چگونه محاسبات جمهوری اسلامی دربارۀ طالبان غلط از آب درآمد؟
 زنان چینی در اصفهان بدون هیچ مشکلی بدون حجاب میگردند
  آقای جبلی از دو برادر پناهنده‌تان چه خبر؟ آنها لگد نزدند؟ 
  «حرکت کاروان نظامی طالبان» به سمت مرز اسلام قلعه
سرهنگ‌ رضا شیراوژن می‌گوید «مشکل خاصی» گزارش نشده
 چاقوکشی در دانشگاه کرمان و انفعال ماموران حراست در هنگام حادثه 
  ضرب و شتم خبرنگار ایلنا توسط محافظان  حسن خمینی
 ترکیه تا امروز چند کارخانه داروسازی ایران را به کشور خود منتقل کرده است
 چانه زنی طالبان با مهندسان ایرانی در مورد ۲/۵ سانتیمتر خاک افغانستان