درباره خبر خاک‌سپاری مخفیانه شهدا

hanif.ir ، حنیف مزروعی : خبر به خاک سپاری مخفیانه شهدا چند روزی است که در سطح رسانه‌های مختلف انعکاس وسیع یافته و سایت نوروز پایگاه اطلاع رسانی جبهه مشارکت ایران اسلامی به عنوان رسانه‌ای که اقدام به انتشار این خبر نموده در معرض حملات و تکذیب‌ها قرار گرفته است.

در این جا سعی خواهم کرد به عنوان یک روزنامه‌نگار و کسی که مسئولیت سایت نوروز را تا این لحظه در دست دارد شرح دهم که چگونه این خبر به دست آمد و این ماجرا از ابتدا چه بود و چگونه به اینجا رسید.

1- در تاریخ 21 تیرماه یکی از مادران قربانیان حوداث پس از انتخابات به خبرنگار نوروز اطلاع داد که در سردخانه شهید امین زاده واقع دراسلامشهر تهران که یکی از بزرگترین سردخانه‌های صنعتی کشور است تعدادی جسد نگاه داری می‌شده. او گفت هنگامی که در جستجوی عزیز گمشده اش در این سردخانه بوده تعداد زیادی جسد دیده که بر روی هم ریخته شده بود و مشاهدات این مادر برمی گشت به دو روز پیشتر یعنی تاریخ 19 تیرماه.

2- در تاریخ 21 تیرماه نوروز اقدام به انتشار اظهارات این مادر کرد، اما از آنجایی که مستندات کافی برای دفاع از این خبر در دست نبود در خبر ذکر شد که "شنیده شده است".

3- پس از انتشار این خبر همکاران سایت نوروز اقدام به جمع آوری مستندات مربوط به این خبر کردند و از جمله اینکه ما بنا به شهادت برخی پرسنل سردخانه شهید امین‌زاده متوجه شدیم که در همان شب انتشار خبر سردخانه تعداد قابل توجهی رفت و آمد غیرطبیعی به محل این سردخانه صورت گرفته و خودروها چیزهایی را از سردخانه به بیرون منتقل کرده‌اند.

4- در روزهای پس از انتشار خبر نیز گزارش‌هایی به دست ما رسید مبنی بر اینکه برخی جنازه‌های تحویل داده شده به خانواده قربانیان یخ زده بوده و در تصاویری که از این شهیدان منتشر شد و در سایت نوروز نیز منتشر گردید و متعلق است به شهید بهزاد مهاجر کاملا مشخص است که جسد این شهید فرم و قالب یخ زده گرفته در حالیکه به هیچ عنوان اجسادی که در پزشکی قانونی نگهداری می شوند حتی بعد از گذشت 40 روز به این صورت در نمی آیند و این مسئله صحت خبر نوروز مبنی بر نگهداری در یک سردخانه صنعتی را تایید کرد.

5- براساس ادامه پیگیری‌ها ما به این نتیجه رسیدیم که در شب 21 تیرماه تعداد قابل توجهی خودرو که متعلق به سازمان بهشت زهرا نبوده اند اجسادی را به بهشت زهرا منتقل کرده اند و البته در همان زمان نیز گزارش هایی از انتقال برخی اجساد به شهرهایی مانند اصفهان و حواشی تهران هم بود که تا این لحظه ما نتوانسته ایم هیچ سندی در این خصوص بدست بیاوریم. اما در خصوص بهشت زهرا براساس گزارش برخی پرسنل این مرکز تایید شده است که در تاریخ های 21 و 24 تیرماه تعدادی خودروی غیراستاندارد که برای حمل و نقل اجساد مورد استفاده قرار نمی گیرند به بهشت زهرا رفت و آمد داشته اند.

6- با پیگیری های انجام شده مشخص شد که در قطعه جدیدالتاسیس 302 که در نقطه ای حدودا خارج از محدوده قدیمی بهشت زهرا واقع است و آن طرف اتوبان جاده قدیم بهشت زهرا می شود محلی وجود دارد که اجساد به آنجا برده و در آنجا بدون نام و نشان دفن شده اند.

7- براساس این اطلاعات ما یک هفته پیش از اعلام این خبر توانسته بودیم تمامی مستندات و ادله را جمع آوری کنیم و حتی در همان زمان تمامی شماره جوازهای دفن را نیز در اختیار داشتیم. به جهت حساسیت های این خبر ابتدا با مسئولین بهشت زهرا تماس گرفتیم. ولی هیچکدام در آن زمان نه خبر را تایید و نه رد کردند و پاسخ قانع کننده ای به ما ندادند.

8- در نهایت جمع بندی اعضای تحریریه سایت نوروز به این نقطه رسید که با توجه به اینکه خانواده های زیادی در روزهای پس از انتخابات همچنان در انتظار بازگشت عزیزانشان هستند و از محل آنها اطلاعی ندارند، برای استیفای حقوق کشته شدگان بهترین راه حل انتشار جزئیاتی از این واقعه است و ما با پذیرفتن تمامی هزینه های مترتب بر انتشار این گزارش، در تاریخ 31 مردادماه خبر را منتشر نمودیم.

9- در همان روز 31 مرداد مجید نصیرپور عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در واکنش به این خبر نوروز گفت که مجلس مسئله دفن دسته جمعی کشته شدگان را پیگیری می کند. این مسئله برای ما بسیار مایه امیدواری شد که یک نماینده اعلام کرده که مسئله بررسی می شود.

10- اما با کمال تعجب در همان روز فرهاد تجری عضو کمیسیون امنیت ملی و کمیته پیگیری وقایع بازداشتگاهها و بازداشت شده ها اعلام کرد که این خبر صد در صد دروغ است. تکذیب آقای تجری در حالی صورت گرفت که تنها ساعاتی از انتشار این خبر توسط نوروز گذشته بود و ایشان می توانستند حداقل برای اطمینان از خبر نوروز قدم رنجه کرده و نگاهی به قطعه ای که مورد مدعایمان بود بکنند و بعد تکذیب کنند اما بدون هیچ تحقیقی اعلام کردند که این خبر دروغ است و همه مسایل در بازداشتگاه ها شفاف بوده و ابهامی وجود ندارد. گویا فراموش کرده بودند که مدتی پیش به صلاحدید رهبری و به خاطر شرایط غیر استاندارد، دستور تعطیلی بازداشتگاه کهریزک صادر شده بود و هنوز هم اصرار داشتند ابهامی در مورد بازداشتگاه ها وجود نداشته است!

11- ما در سایت نوروز سعی کردیم در گزارش اول خود به صورت مختصر به این مسئله بپردازیم اما پس از این تکذیب برای اثبات مدعایمان اقدام به انتشار شماره جوازهای دفن نمودیم تا مشخص شود بدون سند خبر را اعلام نکرده ایم.

12- روز گذشته نیز در کمال تعجب رئیس سازمان بهشت زهرا اقدام به تکذیب این خبر نمود که جز اظهار تاسف نمی‌توان در مورد آن نظری داد. ایشان اگر سری به قطعه 302 بزنند خودشان مشاهده خواهند کنند که چند قبر در این قطعه وجود دارد که نام متوفی در آن درج نشده است. در حالی براساس روال کار بهشت زهرا همیشه وقتی شخصی فوت می‌کند و جواز دفن صادر می شود یک پلاک کوچک به متوفی تعلق می گیرد که در آن نام کامل به علاوه شماره قطعه و سایر اطلاعات مرتبط ذکر می‌شود. در فیلمی که همکاران نوروز تهیه کرده‌اند به وضوح مشخص است برخی از قبرها نامی ندارند در حالیکه برخی دیگر که متعلق به مردم عادی است با نام و مشخصات می‌باشد.

13- آقای حمیدرضا کاتوزیان عضو کمیته پیگیری مسائل بازداشتگاهها و بازداشت شده ها اعلام کرده اند که حاضر هستند این مسئله را پیگیری کنند. ما نیز به شدت از این امر استقبال می کنیم و حاضر هستیم بخشی از مستندات منتشر شده و منتشر نشده خود را در اختیار این کمیته یا هر کمیته بی طرف دیگری قرار دهیم.

14- در پایان به ذکر این مطلب بسنده می‌کنم که کاری که ما در این قضیه انجام دادیم وظیفه مان به عنوان روزنامه نگار بود. یک روزنامه نگار وظیفه دارد در مورد اخبار مهمی که به دستش میرسد تحقیق وکنکاش کند و هرگاه از واقعیت آن کسب علم کرد اقدام به انتشار آن نماید و از این جا به بعد برعهده مراجع قانونی و حقوقی است که با پیگیری مسئله حقایق را روشن و عاملان را مجازات کنند.

[کد مطلب: 5700] [تاريخ انتشار: سوم شهريور ۱۳۸۸ برابر با بيست و پنجم اوت ۲۰۰۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سوم شهريور ۱۳۸۸ برابر با بيست و پنجم اوت ۲۰۰۹ ، 09:42:04 توسط سایه
ای کاش روزی که جوانمردان و شیر دلان به خون خفته بدست حکومت غاصب به دل خاک نهاده شدند . یکنفر دلیر پیدا میشد که شبانه نبش قبر کنه و عکسش رو به اینترنت بده . و خانواده پیدا بشه و این حکومت غاصب باز هم رسوا بشه . مردم عزیز ایران این گورهای نا شناس ده تنها در تهران است در شهرهای دیگر نیز اتفاق افتاده
نوشته شده در تاريخ سوم شهريور ۱۳۸۸ برابر با بيست و پنجم اوت ۲۰۰۹ ، 02:21:13 توسط بابک جان
در این که این جانیان در پی حوادث اخیر بجرات اگر نه بالای هزار بلکه صدها نفر را کشته اند ولی با توجه با تجارت قدیمی و ضد خبر سازیهای رژیم که مسبوق به سابقه هم هست بایستی مراقب بود که سرانجام این خبر به تبرئه شدن رژیم تبدیل نشود, بجای اینکه بدنبال قبرهایی بگردیم که هیچ کس نمیداند درونش چیست و کیست, بهتر است بدنبال خانواده هایی بگردیم که عزیزانشان در طی حوادث اخیر مفقود شده اند, آنهایی که جلوی زندانهایی بیشمار رژیم ناامیدانه بست مینشنند, این عزیزان بایستی نام عزیزانشان را به مجامع بین المللی بدهند تا مشخص شود آیا این عزیزان در زندانند یا کشته شده اند؟ این دومین کاریست که باید کرد, اولین کار کندن ریشه این جانیان است, من, تو با هم تا شاید فردا در باره قبر دیگری قلم نزنیم, باور کنید میشه بیائید راه گشودن این گره 30 ساله را بیابیم, تا ایرانی بسازیم که در آن حق هیچ کس ضایع نشود, تا همه شاد باشند, دوست باشند, نگرانی از فرهنگ ما رخت بربندد و این ملت مظلوم را راحت بگذارد. از من انتقاد نکنید که نمیشود به من بگویید چگونه میشود. همه شما ایرانیان نیک طینت را دوست دارم.
ساير مطالب اين بخش
ارائه گزینه‌های نظامی در قبال ایران به ترامپ در روز جمعه
علم الهدی : امروز حشدالشعبی، انصارالله، حزب‌الله و جهاداسلامی، ایران است/ جوهره مقاومت ما را به اینجا رسانده است/ امروز ایران، محدود به حدود و مرزهای جغرافیایی نیست/ اگر به ایران تجاوز کنید، اسرائیل در نصف روز خاک می‌شود
تحلیلگر "شورای روابط خارجی اروپا":  تاکتیک ایران افزایش محتاطانه و مدیریت شده تنش است
عکس/ یکی از اتوبان‌های اصلی استانبول: «تو راه را تنها نخواهی رفت،  دختر آبی. زنان برای دختر آبی به میدان می‌روند.» 
بازدید نماینده‌های فیفا از آزادی برای تایید گیت‌های ورودی بانوان
پربازديدهای اين بخش
فشار رسانه‌های جمهوری اسلامی به وریا غفوری به دلیل حمایت از دختر آبی
حمله به یک زندانی سیاسی دیگر در زندان؛ حمله به منتقد خامنه‌ای در بند قاتلان
درخواست هوشنگ امیر احمدی از سپاه: فورا کودتا کنید!
عکس/ بسته کامل آخرت هم رسید!
فیلم/ عزاداران بیل / هییت سیلی زنی و چَک افسری (2 فیلم)
فوری/ مقامات آمریکایی: محل دقیق حملات به عربستان در ایران شناسایی شده
منع دانشجوی ایرانی دارای ویزای تحصیلی از پرواز به آمریکا
 ارتش کویت به حالت آماده باش درآمد 
روزنامه اتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله نظامی به ایران، به آن پاسخ داد
 اولین اظهار نظر جانشین بولتون درباره آرامکو 
رونمایی از پهپاد های جدید ایرانی
 نیویورک تایمز: یک موشک سالم عمل نکرده در تأسیسات نفتی عربستان سعودی پیدا شده
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: