نماینده خامنه ای در سپاه : وظیفه ذاتی سپاه مهندسی معقول انتخابات است

دویجه وله : نماینده خامنه‌ای در سپاه می‌گوید "وظیفه ذاتی ما مهندسی معقول و منطقی انتخابات است". سعیدی ادعا می‌کند که این حرف به معنای دخالت سپاه در انتخابات نیست.علی خامنه‌ای نیز از استفاده از لفظ "انتخابات آزاد" انتقاد کرده است.

نماینده‌ی علی خامنه‌ای در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگوی مفصلی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) که متن آن روز سه شنبه (۸ ژانویه/ ۱۹دی) منتشر شد، به مسائل گوناگون داخلی و خارجی، از جمله انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ پرداخت.

علی سعیدی با ملغمه و غیرقابل اجرا خواندن ایده‌های تشکیل دولت وحدت ملی و دولت ائتلافی از ایده‌ی سومی حمایت می‌کند که به گفته‌ی او "ایده دولت اصولگرا بر محور بازسازی گفتمان اصولگرایی و پالایش عملکرد آنان و آمدن با شعاری نو است".

«اختیارات رهبر معادل اختیارات پیامبر»

علی سعیدی در بخشی از سخنانش در مورد حضور احتمالی اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده گفت: «اصلاح‌طلبان برای ورود به عرصه سیاسی کشور باید تمام چارچوب‌های نظام را بپذیرند». او در عین حال به اختلاف‌های اشاره می‌کند که عملا راه را بر بخش بزرگی از گروه‌های این جناح مسدود می‌کند.

نماینده خامنه‌ای در سپاه جمهوری اسلامی را نظامی می‌خواند که "بر محور ولایت فقیه حرکت می‌کند" و می‌گوید، اختلاف با اصلاح‌‌طلبان "اختلافاتی ریشه‌ای و در اصل ولایت فقیه و اختیارات آن و جامعیت دین و حکومت دینی است".

به گزارش ایسنا سعیدی معتقد است، اصلاح‌طلبان "ولی فقیه را تنها در حد یک مقام تشریفاتی می‌پذیرند. ما اختیارات ولی را معادل اختیارات رسول‌الله و امام معصوم می‌دانیم".

سعیدی نه تنها با حضور اطلاح‌طلبان در انتخابات موافق نیست، که از نامزد شدن بسیاری از اصولگرایان نیز استقبال نمی‌کند: «قطعا اگر کسانی که می‌توانند با نیامدنشان به عرصه انتخابات به پیروزی اصولگرایان کمک کنند، اگر بیایند و اصولگرایان ضربه ببینند، در این آسیب شریک هستند».

«رفسنجانی از مسیر خارج شده»

 

طرح تشکیل دولت وحدت ملی که علی سعیدی به آن اشاره می‌کند، یکی از راهکارهای پیشنهادی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی برای برون رفت از اوضاع بحرانی کنونی و حل معضلات داخلی و خارجی ایران به شمار می‌رود.

خبرگزاری فارس ۲۵ آبان از قول اکبر هاشمی رفسنجانی نوشت: «برای اجرای طرح دولت وحدت ملی باید مجموعه اقداماتی که ما را از وضع نامساعد فعلی در عرصه بین‌الملل و داخل خارج کند، بهره گرفت».

رفسنجانی می‌گوید "نسخه کوچک این طرح، همان بود که ما در دولت بعد از جنگ انجام دادیم". او می‌افزاید: «در آن دوره در عرصه داخل هم اختلافات تشدید شده بود؛ راهکار من این بود که دولتی تشکیل دهیم که ترکیبی از جناح‌های مؤثر انقلاب (محافظه‌کاران، مستقل‌ها و رادیکال‌ها) باشد».

سعیدی بدون نام بردن از رفسنجانی گفت: «نمی‌دانیم طرح دولت وحدت ملی با حفظ مواضع و عملکرد گذشته آنهاست یا می‌خواهند با تغییر مواضع در قدرت شریک شوند. اینها می‌توانند کمک کنند نه اینکه شریک باشند».

نماینده خامنه‌ای در سپاه با اشاره به این که "ولایت شورایی امکان ندارد" تاکید می‌کند: «این افراد باید اعلام وفاداری می‌کردند اما نقض کردند و از مسیر خارج شدند».

«مسئولان انتصابی سالمتر از انتخابی‌ها»

از زمان انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی بسیاری از منتقدان سپاه پاسداران را به دخالت در سرنوشت انتخابات و "مهندسی" آن متهم می‌کنند. نماینده رهبر جمهوری اسلامی ادعای دخالت سپاه در انتخابات را سخنی غیرمستند می‌خواند اما مهندسی انتخابات را تایید می‌کند: «برخی مهندسی انتخابات را قبول ندارند و ادعا می‌کنند که سپاه در انتخابات دخالت دارد».

به گفته‌ی سعیدی «اینکه عناصر و شخصیت‌های ذی‌نفوذی در میان مردم هستند که تاثیرگذارند، خللی به انتخابات وارد نمی‌کند.» او می‌افزاید "ادعای تقلب در انتخابات سال ۸۸" به علت وجود همین افراد "تاثیرگذار" بوده است.

علی سعیدی مدعی است "سپاه تنها چارچوب‌ها و معیارها را تبیین می‌کند و این به معنای دخالت در انتخابات نیست". به گزارش ایسنا، او همچینین اعتراف می‌کند: «وظیفه ذاتی ما "مهندسی معقول و منطقی انتخابات" است».

نماینده علی خامنه‌ای در سپاه در مورد چگونگی "مهندسی منطقی انتخابات" توضیح بیشتری نداد اما صریحا اعلام کرد که مسئولان انتصابی را به انتخابی ترجیح می‌دهد.

علی سعیدی با اشاره به کسانی که به زعم او تلاش می‌کنند "نظام را به دو قطب انتصابی و انتخابی تقسیم کنند" تصریح کرد: «اتفاقا کسانی که انتصابی بوده‌اند، سالمتر از کسانی که انتخابی بودند حرکت کردند».

 

[کد مطلب: 57712] [تاريخ انتشار: نوزدهم دی ۱۳۹۱ برابر با هشتم ژانويه ۲۰۱۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
تصویر‌هایی از زندگی زهرا و پری‌گل در محله‌ی دروازه غار
 بهروز وثوقی، «خاتمی، میرحسین موسوی و مخملباف» را عامل ممنوع‌التصویری خود اعلام کرد
فارس: وزیر کشور(جلاد آبان 98) به کرونا مبتلا شد
سفیر سابق جمهوری اسلامی در آلمان: تمام تلاشم را کردم تا اسدالله اسدی از آلمان به ایران بازگردانده شود 
پاسخ تهدیدآمیز مدیرعامل قشم‌ایر به شکایت مسافر از ازدحام در هواپیما 
 فساد بنیاد تعاون سپاه؛ ۴ میلیارد دلاری که نوک قله یخ است
آیا بشار اسد از کره ماه ۱۰۰۰ میلیارد تن فسفات به ما تحویل می دهد؟ 
 رستم قاسمی: سوریه قرار است هزار میلیارد تن فسفات به ما بدهد
روزنامه کیهان خواستار بازگشت هیئت‌ مذاکره کننده ایرانی از «وین» شد 
 احمدی‌نژاد: فنر مردم به زودی در خواهد رفت/  باید معلوم باشد در عرصه اقتصاد، سیاست، فرهنگ و اجتماع چه كسی تصمیم‌گیر است
 «بشار اسد حاضر بود در ازای جولان، روابطش را با ایران قطع کند»
 گسیل نیروهای ضد شورش به روستای کربال در حسن آباد (فارس) برای سرکوب اعتراض اهالی آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی