وزارت بهداشت:تا زمانی که ارز کافی تأمین نشود، داروها در گمرک می‌ماند

 سرپرست وزارت بهداشت در پی اظهارنظر روز گذشته رئیس سندیکای تولیدکنندگان دارو مبنی بر اینکه ۱۴۰ میلیون دلار دارو در گمرک خاک می‌خورد، گفته است: بانک مرکزی به تنهایی نمی‌تواند ترخیص داروها را از گمرک تضمین کند و تا زمانی که ارز کافی تأمین نشود، داروها در گمرک می‌ماند.

به گزارش کلمه، محمد حسن طریقت منفرد ضمن آنکه گفته اطلاعی از مبلغ داروهایی که در گمرک مانده ندارد، اعلام کرده حجم داروهای مانده در گمرک ۱۴۰ میلیون دلار نیست.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان دارو روز گذشته گفته بود در حوزه تولید دارو شرایط مناسبی نداریم و اگر به موقع تخصیص ارز نداشته باشیم ممکن است با بحران مواجه شویم.

نجفی که کمبود ارز در حوزه دارو را مشکل صنعت داروسازی دانسته، افزوده  در ۴ یا ۵ ماه گذشته ما از ذخایر موجود برای ساخت دارو استفاده کردیم و واردات مواد اولیه به انتها رسید و نتوانستیم جایگزین کنیم.

با این حال سرپرست وزارت بهداشت می گوید: به دنبال آن هستیم تا داروها از گمرک ترخیص شود ولی ابتدا باید ارز آن مشخص شود چرا که واردکننده نمی‌تواند جنس خود را قبل از اینکه ارز دارویی تعیین شود ترخیص کند.

او با اشاره به تلاش‌های بانک مرکزی برای سرعت بخشیدن در ترخیص داروها از گمرک اضافه کرد: این موضوع مربوط به چند نهاد است و بانک مرکزی به تنهایی نمی‌تواند ترخیص داروها از گمرک را تضمین کند.

چندی قبل قرار شد کمیته‌ای متشکل از تولیدکنندگان دارو، وزارت بهداشت، کمیسیون بهداشت و بانک مرکزی برای بررسی مشکلات ارزی دارو در مجلس تشکیل شود که از نشست ها و یا نتایج آن خبری منتشر نشده است.

سرپرست وزارت بهداشت هم چنین در مورد نحوه اجرای برنامه پزشک خانواده در سال آینده و میزان اعتبار اختصاص یافته به این برنامه گفت: در سال ۹۱ ، ۲۲۰ میلیارد تومان به این برنامه اختصاص یافته بود که تاکنون ۱۲۰ میلیارد تومان آن محقق شده و برای اجرای برنامه پزشک خانواده در سال ۹۲ دو هزار میلیارد تومان در نظر گرفته‌ایم.

وی همچنین در مورد تعیین و میزان افزایش تعرفه‌های درمانی گفت: امیدواریم برای نخستین بار تعرفه‌های درمانی را قبل از سال تعیین کنیم در این راستا شورای عالی بیمه تشکیل می‌شود تا تعرفه به صورت کارشناسی بررسی و تصویب شود و متناسب با افزایش بودجه افزایش تعرفه خواهیم داشت.

 

[کد مطلب: 59806] [تاريخ انتشار: شانزدهم اسفند ۱۳۹۱ برابر با ششم مارس ۲۰۱۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ تهران ؛ بستن یکی از اتوبانها/  امروز 29  آبان
فیلم / مردم در اصفهان ساختمان پلیس را آتش زدند/ سه شنبه 28 آبان
فيلم/ گزارش یک بانوی هموطن از وضع شهر شیراز 
کاریکاتور/رهبر بی بصیرت: دشمن را عقب زدیم...
فیلم/  آخرین وضعیت خیابانهای ورامین - ۲۸ آبان
فیلم/ تیراندازی مزدوران خامنه‌ای به سوی معترضین در شهر مریوان
فیلم/ ‍‍ شیراز! تصاویری کە امپراطوری دروغ و کل نظام فاسد را رسوا می کند
فیلم/ خیزش مردم در شهریار» امروز سه شنبه ۲۸آبان ۹۸
کاریکاتور/ ضیافت آقا‎
فیلم/ فیلم هایی که بعد از برگشت اینترنت منتشر میشوند
شیراز، آبان / به رگبار بستن مردم
عکس/ شریعتمداری، نماینده دیوانه خامنه ای جلاد در کیهان: اراذل قران را هم به آتش کشیدند!
علی خامنه‌ای در واکنش به اعتراض‌های ایران: دشمن را عقب زدیم
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: