نابودی صنعت چای در راه است


رئيس هيات مديره سنديكاي كارخانجات چاي شمال با اشاره به مشكلات صنعت چاي در كشور به ایلنا گفت: وضعيت چاي در چهارسال گذشته كه خريد تضميني برگ سبز چاي و چاي خشك مطرح شد همزمان بود با بسته شدن سازمان چاي و ورشكستگي آن و بنا شد كه سازمان تعاوني روستايي مسئوليت سازمان چاي را بر عهده بگيرد.
وي افزود: با توجه به مشكلات چايكاران با بستن سازمان چاي كشور و ورشكستگي آن كه سازمان تعاوني روستايي مسئوليت آن را بر عهده گرفت، نامه‌اي به رئيس جمهور نوشته شد تا بحث احياي سازمان چاي را مطرح كرده و راهكارهايي هم ارائه شد اما متاسفانه در اين چهار سال هيچ ترتيبي به وضع چايكاران و كارخانه‌داران داده نشد و از طريق رسانه‌ها پس از مدت ها اطلاع دادند سازمان چاي احيا شده است. رحمت سميعي گفت: شگفتي ماجرا اين است كه با وجود 4 سال فرياد مشكل چايكاران، تنها نزديك انتخابات اعلام كردند كه مشكل با احياي سازمان چاي حل شده است. او تصريح كرد: ما جزئيات اين طرح را نمي‌دانيم و جزئياتي هم به ما كه خودمان متولي امور چاي كشور هستيم، ارائه نشده فقط مي‌دانيم كه نزديك انتخابات ضرورت حل مشكل چاي كشور ايجاد شده است.
وي ضمن ابراز تاسف گفت: در سال‌هاي گذشته ميلياردها تومان چايكاران خسارت ديده اند و كارخانه‌هايشان بسته شده در نتيجه آنچه كه ما مي‌خواهيم اين است كه خسارات چايكاران را به آنها بپردازند و با جلسات متعددي كه با اسكندري وزير جهاد و كشاورزي دولت نهم داشتيم به اين نتيجه رسيديم كه اين وزارتخانه تنها در جهت نابودي كشاورزان تلاش مي كند. وي بيان كرد: در سال‌جاري كارخانجات چاي به دليل نداشتن سرمايه و خسارت‌هاي چند سال اخير و انباشته شدن چايي‌هاي به فروش نرسيده و واردات چاي ارزان به كشور كه توليدكنندگان داخلي را متحمل ضرر و زيان كرده در شرف تعطيلي بودند اما كشاورزان براي مقابله با افرادي كه سعي در نابودي كشاورزان داشتند، تصميم گرفتند با هر سختي كه شده، براي برپايي كارخانه چاي تلاش كنند.
رئيس هيات مديره سنديكاي كارخانجات چاي شمال در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا در رابطه با تصميم دولت مبني بر اين‌كه چاي مانده در انبارها را به طور رايگان در ميان مردم توزيع كنند، گفت: توزيع رايگان اين چاي در ميان مردم آن هم با سيستم پردازش سازمان تعاوني روستايي چيزي جز لطمه زدن به صنعت چاي كشور و بد نام كردن چاي ايراني در پي نخواهد داشت.
وي همچنين با مقايسه اين عملكرد دولت با توزيع رايگان سيب‌زميني در چند ماه پيش گفت: چرا بايد محصولات كشاورزي بدون هيچ تدبيري توليد انبار و توزيع شود تا روي دست دولت مانده و مجبور شود زماني كه محصول از كيفيت بسيار پاييني برخوردار شده ميان مردم رايگان توزيع كند و از طرفي از بودجه مملكت اين‌گونه استفاده شود.
هیج کجای دنیا چای ایران را نمی خرد
وي در پاسخ به سئوال ايلنا مبني بر اين‌كه چرا توليد مازاد چاي كشور به كشورهاي خارجي صادر نمي‌شود گفت: دليل اين مسئله اين است كه هيچ كشوري در دنيا چای ایران را نمي‌خرد و صادرات چاي ايران به دنيا ممنوع شده حتي كشور عراق هم چاي ايران را نمي‌خرد.
يكي از بزرگترين مشكلات ما اين است كه دولت پس از خريداري چاي تازه سه سال بعد به برنامه‌ريزي براي توزيع آن فكر مي‌كند كه اين افت محصول را در پي‌دارد.
متاسفانه سیاست‌گذاری کلان دربخش چای توسط دولت مشکل دارد و عملا سرنوشت آن از دست دولت خارج و در دست گروهی خاص قرار دارد.
سال‌هاست که چایکاران مظلوم واقع شده‌اند و صنعت چای کشور رو به نابودی بوده و چایکاران همچنان چشم انتظار یک نگاه دولت جهت حل مشکلات این صنعت هستند تا سرنوشت آن به تاراج تند باد تباهی و ویرانی سپرده نشود.

[کد مطلب: 5993] [تاريخ انتشار: نهم شهريور ۱۳۸۸ برابر با سی و يکم اوت ۲۰۰۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ نهم شهريور ۱۳۸۸ برابر با سی و يکم اوت ۲۰۰۹ ، 22:12:10 توسط دوست شما
چرا ادامه سفر به شمال كه بيش از ۵ يا ٦ سطر نبود ' در نوبت بعدي فرستاده شد و به علي و سحر تقديم شداز سوي پيك ايران درقسمت نظرات چاپ نشد' از نظر مسىولين پيك ايران داستاني پيش پاافتاده و بي ا ررزش بوده است؟ ************** پيک ايران : اين کامنت در 2 بخش دريافت شد که بخاطر کوتاه بودن هر دو بخش را در يک بخش جا داديم و در ادامه بخش ديگری دريافت نشد. دز ضمن بيش از 2 کامنت بصورت پی در پی منتشر نميشود. بدين خاط سعی شود هر کامنت در 2 بخش ارسال شود و نه بيشتر.
نوشته شده در تاريخ نهم شهريور ۱۳۸۸ برابر با سی و يکم اوت ۲۰۰۹ ، 18:55:33 توسط تقديم به علي و سحر
آن مرد انديشمندخانه گلي درشمال چنين ادامه داد: ما كشاورزيم و محصو لات كشاورزى ما برنج و چاى است ' چندى پيش بسيارى ازدوستان كشاورزمان را كه به خاطر وضعيت بد كشاورزى اعتراض داشتند و در جاده اصلى لاهيجان تجمع كرده بودند كتك زدند و عده اى را گرفتند. اعتراض كه مي كنيم مي گويند شما مخالف نظام هستيد.نمى دانم مخالفت با از بين رفتن محصولات كشاورزى مان چه ربطى به مخالفت با نظام دارد ! و با لبخندى تمسخر آميز گفت : دردناكتر از همه اينكه به ما شاليكاران كه خود توليد كننده برنج هستيم كوپن برنج پاكستانى داده اند! در ادامه گفت به نظر شما دردناكتر از اين مى شود! و با صدايى غمگين ولى قوى ادامه داد به چه كسى بايد گفت! به خودم گفتم چه خانه ى دوست داشتنى دلم نمى خواهد با قصرهاى دنيا عوضش كنم . چقدر آنجا را زنده و با صفا ديدم ' ديگر آن خانه قديمى و فرسوده ' غمگين به نظر نمى رسيد
نوشته شده در تاريخ نهم شهريور ۱۳۸۸ برابر با سی و يکم اوت ۲۰۰۹ ، 16:44:39 توسط تقديم به علي و سحر
در يكي از سفرهايم به شمال به اتفاق خانواده از زمينهاى كشاورزى زيادى ديدن كرديم'قصد داشتيم قطعه اى زمين بخريم .در يكى از آن روزهاى ابرى از جاده اى خاكى عبور كرديم ' از تپه اى بالا رفتيم' در آنجا خانه اى روستايى بود با ديوار هاى چوبى و گلى چند گاو در گوشه اى نزديك طويله در حال چريدن بودنند 'منظره هم زيبا بود' هم دلگير ' دلگير از آن لحاظ كه مكانى فراموش شده بود و شايد من آن را غمگين مى ديدم ' در گوشه اى ماشين مان را پارك كرديم . آقايى قد بلند سيه چرده از آن خانه بيرون آمد و شروع كرد به احوالپرسى و وقتى او صحبت مى كرد باورم نمى شد اين خانه كوچك گلى قديمى ' شخصى آگاه و بااين همه اطلا عات را در خود داشته باشد. كلمات و جملات شمرده ' درست و زيبا از دهانش خارج مى شد. تحصيلكرده به نظرمى رسيد. انگار كتابى از نويسنده اى معروف را در حال خواندن بودم كه او شخصيت اول آن بود.اگر لقب روشنفكر ايرانى را به او بدهم شايد به او توهين كرده باشم ' او عارى از تعصب بود در صورتيكه انديشمندان ما تمامى وجودشان تعصب است.
نوشته شده در تاريخ نهم شهريور ۱۳۸۸ برابر با سی و يکم اوت ۲۰۰۹ ، 15:33:58 توسط علی-لاهیجان

هرآنجه‌که‌دراین‌کشورقابلیت تولیدداردوممکن‌است‌اشتغال ایجادکندوازوابستگی‌بکاهدلیکن سودهی آن درکوتاه مدت کم‌است بایدازبین برود.این‌قانون‌ نانوشته‌حزب‌نامسلمان‌موتلفه است.ابریشم،چای‌و اینک‌برنج‌ودرآینده‌نزدیک پسته‌،بادام،مرکبات و.....‌ درسالیان ‌اخیرسپاه فاسدپاسداران(شریک‌تجاری‌حزب مذبور)کمربه‌نابودی‌اقتصاداین‌سرزمین‌بسته‌که علی الظاهربابدست‌گرفتن قوه‌مجریه‌وخیمه‌شب‌بازی‌احمدی‌نژادموفق‌شده‌است.درخواستهای‌مسالمت آمیزمردم نیزباشکست مواجهه‌شده.(فعلا)وعجالتا"کسی‌حاضربه‌پرداخت‌هزینه‌بیشترنیست.بی‌شک‌این‌بغض‌فروخورده‌دهان‌خواهدگشود.
دعاکنیم‌که‌درآن‌روزهم‌تاک‌باشدهم‌تاک‌نشان.

نوشته شده در تاريخ نهم شهريور ۱۳۸۸ برابر با سی و يکم اوت ۲۰۰۹ ، 12:16:53 توسط سحر
طرح از بين بردن چاي قبل از دولت احمدي نژاد شروع شده و آنچه از عملكرد و سياست دولت اسلامي وابسته و خيانتكار به ملت ايران روشن است چيزي جز نابود كردن كشاورزي ما نيست بنابر اين يكي از وظايف تك تك ما مقابله با آن است.من خودم شخصا وقتي به گيلان مي روم به كارخانه هاي چاي سر مي زنم با كارگر هاي آنجا گپي مي زنم به درد دلهايشان گوش مي دهم وبعد چند كيلو چاي ازآنها مي خرم. اگر طعم چاي خريداي شده را دوست نداشتيم كمي چاي خارجي با چاي مملكتم مخلوط مي كنم. اين حداقل مبارزه من با ديوان است.مبارزه فقط با اسلحه نيست'مي توان دشمن را به زانو در آورد.
ساير مطالب اين بخش
پخش خبر دروغ در مورد پروانه سلحشوری بخاطر سخنان وی در مورد دختر آبی
ارائه گزینه‌های نظامی در قبال ایران به ترامپ در روز جمعه
علم الهدی : امروز حشدالشعبی، انصارالله، حزب‌الله و جهاداسلامی، ایران است/ جوهره مقاومت ما را به اینجا رسانده است/ امروز ایران، محدود به حدود و مرزهای جغرافیایی نیست/ اگر به ایران تجاوز کنید، اسرائیل در نصف روز خاک می‌شود
تحلیلگر "شورای روابط خارجی اروپا":  تاکتیک ایران افزایش محتاطانه و مدیریت شده تنش است
عکس/ یکی از اتوبان‌های اصلی استانبول: «تو راه را تنها نخواهی رفت،  دختر آبی. زنان برای دختر آبی به میدان می‌روند.» 
پربازديدهای اين بخش
فشار رسانه‌های جمهوری اسلامی به وریا غفوری به دلیل حمایت از دختر آبی
حمله به یک زندانی سیاسی دیگر در زندان؛ حمله به منتقد خامنه‌ای در بند قاتلان
درخواست هوشنگ امیر احمدی از سپاه: فورا کودتا کنید!
عکس/ بسته کامل آخرت هم رسید!
فیلم/ عزاداران بیل / هییت سیلی زنی و چَک افسری (2 فیلم)
فوری/ مقامات آمریکایی: محل دقیق حملات به عربستان در ایران شناسایی شده
منع دانشجوی ایرانی دارای ویزای تحصیلی از پرواز به آمریکا
 ارتش کویت به حالت آماده باش درآمد 
روزنامه اتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله نظامی به ایران، به آن پاسخ داد
 اولین اظهار نظر جانشین بولتون درباره آرامکو 
رونمایی از پهپاد های جدید ایرانی
 نیویورک تایمز: یک موشک سالم عمل نکرده در تأسیسات نفتی عربستان سعودی پیدا شده
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: