رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس : سطح توقعات بانوان بالا رفته/ حق طلاق نباید به دست زنان باشد/ نفوذ فرهنگ غربی باعث افزایش طلاق شده است

خبرگزاری خانه ملت : رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در بررسی افزایش 40 درصدی طلاق در کشور به موقیت گذر فرهنگی در کشور اشاره کرد و گفت: نفوذ آداب و رسوم غربی در کشور پدیده‌ای همچون افزایش طلاق را در بین خانواده‌های ایرانی به همراه داشته است.
 
افزایش افسار گسیخته آمار طلاق در کشور نگرانی‌های زیادی را در کشور به دنبال داشته به طوری‌که بسیاری از مسئولان را به فکر فرو برده که درباره دلایل این معضل با عبدالرضا عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

چندی پیش معاون وزارت ورزش وجوانان از افزایش 40 درصدی طلاق درتهران خبرداد.  به گفته او 20 درصد میانگین ازدواجهای کشور به طلاق منجر می شود. باتوجه به پیامدهای زیان‌بار و منفی طلاق درخانواده و اجتماع علت این موضوع را درچه می بینید؟

جستجوی علل پیدایش و افزایش بحران ها و جدایی ها در کانون خانواده از منظر دانش‌های متفاوتی می‌تواند پیگیری شود که از دلایل این موضوع می‌تواند گرایش به مصرف فرهنگ غرب و گسترش فساد و بی بند و باری‌های جنسی و آزادی های افسارگسیخته باشد. تفکری بر جامعه امریکا حاکم است، مبنی بر اینکه خوشی و لذت، مقدّم بر استواری و نگهداری کانون خانوادگی است.ترویج این اندیشه در جوامع دیگر از جمله ایران یکی از عوامل گسترش جدایی ها و سست شدن بنیان خانواده است.

شهید مطهری در این مورد می گوید:  "در هر جا که آداب و رسوم جدید غربی بیشتر نفوذ کرده است، آمار طلاق هم افزایش یافته است . آمار طلاق ها در شهرها بیشتر از روستاها و شهرهای بزرگ تری که آداب غربی را بیشتر پذیرفته اند، زیادتر است، مثلا بیش از یک چهارم طلاق های ثبت شده سراسر کشور (یعنی 27 درصد) مربوط به تهران است، در حالی که نسبت جمعیت تهران به جمعیت سراسر کشور تقریبا ده درصد می باشد".

حق طلاق نباید به دست زنان باشد

چه دلایل دیگری می‌توان برای این موضوع ذکر کرد؟

از جمله دلایل دیگر می‌تواند قرار گرفتن طلاق به بهانه های مختلف در دست زنان باشد.یکی از احکام اسلام این است که طلاق باید در دست مرد قرار بگیرد، آیاتی چند از قرآن نظیر49 احزاب و 231 بقره، به این موضوع اشاره داشته و علاوه‌بر آن روایات  معتبر زیادی، قرار گرفتن طلاق به دست مردان را بحث کرده است.جهت روش شدن ارزش این حکم و اینکه از عوامل شکاف بین خانواده‌ها ، انحراف از این قانون به بهانه های متفاوت است، به گزارش زیرتوجه کنید.

"طلاق های ثبت شده در دادگاه های فرانسه نشان می دهد که بیش از هفتاد درصد طلاق ها به درخواست زنان بوده است"

لوسون دانشمند امریکایی ، ضمن بیان آمارهای هولناک طلاق در امریکا می‌نویسد :"قابل توجه این که هشتاد درصد طلاق ها به تقاضای زنان واقع شده است".

خانم مونیکا، نویسنده انگلیسی، ضمن اظهار تأسف شدید از آمارهای وحشت افزای طلاق در آن کشور می‌نویسد: "دوام و استحکام هر ازدواجی در درجة اول به درایت و سبکسر نبودن زنان بسته است و با توجه به این حقیقت تلخ اعتراف می کنم که آمارها و پرونده‌های دادگاه‌ها در انگلیس نشان می‌دهد که از هر صد ازدواجی که به طلاق منجر می شود، در نود و نه درصد آنان زنان مقصرند".

این وضعیت به بهانه های مختلف در سال های بعد از انقلاب در ایران افزایش یافته است.

افزایش سطح توقعات بانوان و تنوع‌طلبی مردان

آیا زندگی مدرن و مناسبات این سبک زندگی هم بر معضل طلاق تأثیرگذار بوده است؟

بله، صنعتی شدن زندگی زنان و مردان موجب بالا رفتن سطح توقعات بانوان و زیاده طلبی و تنوع خواهی مردان گشته و زمینه را برای بروز اختلاف و جدایی ها فراهم ساخته است.

نویسنده کتاب "طلاق یا فاجعه انحلال" می نویسد : "طبق آمار، زن و شوهرهای تهرانی ماهانه دو هزار دادخواست طلاق به دادگستری می‌دهند".

یکی از قضات در این باره می‌گوید: اکثر دادخواست های طلاق از طرف زنان به دادگستری داده می‌شود. اختلافات این زن و شوهرها بیشتر در نتیجه ماشینی شدن زندگی و بیشتر شدن توقعات زنان و زیاده طلبی و تنوع خواهی مردان است.

نقش ماهواره را چقدر در به وجود آمدن این معضل مهم می دانید؟ آیا اینکه عنوان می شود شبکه های ماهواره ای نقش مهمی در افزایش آمار طلاق دارند یک جور توجیه و از شانه خالی کردن مسئولیت مسئولان نیست؟

ماهواره با معرفی فرهنگ های بیگانه باعث شکل گرفتن نیازهای جدید و عمدتا ایجاد احساس کاذب نسبت به وجود واقعی این نیازها می شود. از طرفی ماهواره محصول جامعه غربی مصرف گرا می باشد که با تقویت و تبلیغ مصرف گرایی ، حیات اقتصادی خانواده ها را تهدید می نماید. این یکی از علل تقویت طلاق از طریق ماهواره است. از آن مهمتر، سریال هایی که بطور برنامه ریزی شده  برای انهدام نهاد خانواده در جوامع اسلامی تهیه می شوند با تکرار پدیده های قبیحی از قبیل ارتباط نامشروع زنان و مردان همسردار با افراد غریبه، سعی در طبیعی جلوه دادن و ترویج آنها دارند.

 

[کد مطلب: 69191] [تاريخ انتشار: بيست و يکم آبان ۱۳۹۲ برابر با دوازدهم نوامبر ۲۰۱۳] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
 ادامه واکنش‌ها به طرح مجازات افراد؛ نماینده مجلس می‌گوید این طرح برای امثال علی کریمی است 
نورنیوز می‌گوید جمهوری آذربایجان به پیشنهاد «سخاوتمندانه» ایران برای مشارکت در بررسی حمله به سفارت را «پاسخ نداده» 
 بیش از ۵۰۰ تن از دانشگاهیان ایرانی خواهان آزادی سعید مدنی جامعه شناس برجسته ایرانی شدند 
ترکیه سفیران ۹ کشور غربی را به‌دلیل تعطیل کردن کنسولگری‌هایشان احضار کرد 
دیده بان حقوق بشر سوریه: شبه‌نظامیان ایرانی، ۱۱ نیروی سوری را به ظن ارتباط با اسرائیل و ائتلاف بین المللی دستگیر کردند 
پربازديدهای اين بخش
  پخت بربری در ماه رمضان ممنوع شد!
 
 چند قدم تا فروپاشی نظام از درون 
 هم‌اکنون ، اصفهان / جوانان در اصفهان به خیابان آمدند با شعار «هر یک نفر کشته شه هزار نفر پشتشه»
 * حامد اسماعیلیون: متهم ردیف اول هواپیمای اوکراینی به مزار قربانیان خودش سر زد
* دو روحانی سنی کرد در سنندج بازداشت شدند
صحنه 'تخریب مجسمه بسیج به دست مردم  آبدانان، امشب ۱۲ بهمن'
  مبارزات انقلابی محمدباقر قالیباف در ۹ ماهگی؟!
  عموی کیان پیرفلک: برادر عزیزم چه بر سرت آوردند؟
  افشای سخنرانی مقام ارشد دولت روحانی علیه خامنه‌ای؛ هشدار درباره فروپاشی
  رعایت حجاب و دیگر هیچ؛
هیچ چیز دیگر اسلام را به خطر نمی اندازد!
 جمهوری اسلامی مدعی شناسایی سازنده ریزپرنده حمله‌کننده به صنایع نظامی اصفهان شد
 * بیماران سرطانی و خانواده‌هایشان شوک شدند
* خواننده «سلام فرمانده» "جهره سال فضای مجازی" شد
هویت عوامل نیروی قدس سپاه برای قاچاق دلار از عراق