سکونت 3 میلیون تهرانی در بافت فرسوده

آمارهای متفاوتی از بافت فرسوده در تهران اعلام می‌شود و هراز گاهی عده‌ای از مسئولان به فکر بهسازی و نوسازی در این بافت می‌شوند و پس از مدتی هم انگار فراموش می‌شود که دستکم 1.5 میلیون تن از تهرانی‌ها در این بافت زندگی می‌کنند. معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور با اعلام دو شاخص برای دو تعریف بافت فرسوده توضیحاتی را در این خصوص ارائه کرد.

مهندس محمد فرید لطیفی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه دو شاخص برای تعریف بافت فرسوده وجود دارد، گفت: یکی از این شاخص‌ها با بررسی سه مولفه ریزدانه، نفوذناپذیری و ناپایداری سنجیده می‌شود و شاخص دیگر نیز تنها بر مولفه‌ ناپایداری تاکید دارد.

وی با بیان اینکه از نظر ما بافت فرسوده بافتی است که ناپایدار باشد، گفت: آنچه که در بررسی بافت‌ها مهم است، این است که هنگام بروز حوادثی نظیر زلزله، سازه‌ها تخریب نشود.

معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه بر اساس تعریفی که با بررسی سه مولفه به دست می‌آید، 3000 هکتار بافت فرسوده در تهران داریم، افزود: در این مساحت حدود 260 هزار واحد مسکونی قرار داشته و یک میلیون و 150 هزار تن نیز زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به تعریف بافت فرسوده بر اساس شاخص ناپایداری، افزود: بر این اساس نیز 18 هزار هکتار بافت فرسوده در تهران وجود دارد که 750 هزار واحد مسکونی را شامل می‌شود.

به گفته لطیفی، در این مساحت حدود سه میلیون تن زندگی می‌کنند که این آمار یعنی سه میلیون تن از شهروندان در معرض خطر بافت فرسوده قرار دارند.
 

[کد مطلب: 72236] [تاريخ انتشار: سی ام دی ۱۳۹۲ برابر با بيستم ژانويه ۲۰۱۴] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فيلم/ تصاویر هوایی از سیل در ورودی شهر گنبدکاووس 
شاگردان غفار عباسی در مشهد بست نشسته‌اند
فیلم/ این هم هم از ادبیات رهبری در نوروزی
کشته شدن 2 مامور نیروی انتظامی در مشهد
مطهری:  خامنه ای جزو "شخصیت مبرز" نبود
هشدار به مسافران ایران در گرجستان
فیلم/  درگیری های شب گذشته در دزفول سه کشته بجا گذاشت
فيلم/ وضعيت بازار شب عيد و {نداشتن} قدرت خريد مردم 
فیلم/ از درگیری های شب گذشته در دزفول (2)
واژگونی کشتی در رودخانه دجله در عراق؛ ۷۱ کشته و ده‌ها مفقود + فيلم 
فیلم/ مخالفان شادی و حامیان عزاداری، تاریکی و جهل
مظنون اصلی تیراندازی مرگبار اوترخت اعتراف کرد 
آگهی های تجارتی