استیضاح "فرجی‌دانا" با 51 امضا اعلام وصول شد


به گزارش خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، طرح استیضاح رضا فرجی‌‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه، 21 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی با 51 امضاء اعلام وصول شد.

حسین سبحانی نیا عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: درخواست استیضاح وزیر علوم را به شرح زیر قرائت کرد:
 
هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با سلام و تهیت احتراما همانگونه که مستحضرید دانشگاه‌های کشور محل تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و دانشمند و کانون اصلی تولید علم و دانش در کشور است و به واسطه همین ارزش و اهمیت است که  امام  دانشگاه‌ها را کارخانه انسان سازی و ضامن استقلال کشور دانسته و رهبری اسلامی شدن آن را خواستار شده و تولید علم و تسریع در دانش اندوزی و تولید علم را از اولویت‌های ایران اسلامی برشمردند. 
 
با عنایت به شرایط ویژه کشور و ضرورت عبور عزتمدارانه از مقابله جنگ تحمیلی اقتصادی نظام سلطه به رهبری آمریکا لزوم آرامش و دقت نظر در پرهیز از ایجاد تنش و افراط در محیط‌های علمی صدچندان می‌نماید. 
 
با کمال تاسف شیوه مدیریت جناب آقای فرجی دانا وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری خلاف مصالح کشور و انتخاب رویه‌ای است که مانع رشد تولید علم و در عوض قرار دادن دانشگاه‌ها در معرض تندروی و افراط است که با شعارهای دولت یازدهم هم تعارض دارد و حاصلی جز عقب افتادگی علمی کشور و بی‌ثباتی در حوزه علم و فناوری و ایجاد زمینه تنش و التهاب آفرینی در جامعه نخواهد داشت که نشانه‌های آن کاملا آشکار است، از این رو ما امضاء کنندگان مطابق اصل ۸۹ قانون اساسی به دلایل ذیل خواهان استیضاح وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری به علت عدم پایبندی ایشان به رویه‌های قانونی، مصالح کشور، مشی اعتدال و وعده‌های داده شده در زمان رای اعتماد مجلس و به تبع آن ایجاد و فراهم سازی بستر و ترویج افراطی‌گری در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی هستیم: 
 
۱-عدم پذیرش و سرگردانی پذیرفته شدگان قانونی بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی و متاسفانه ارائه مجوز پذیرش افراد رد صلاحیت شده علی رغم تاکید مراجع ذی صلاح و قانونی در کشور و بازگرداندن برخی اساتید اخراج شده توسط هیئت‌های رسیدگی به تخلفات یا مراجع ذیربط دانشگاه‌ها. 
 
۲- اعزام گروه‌های سیاسی بعضا دارای سوابق تندروی در قالب کار‌شناسان، ارزیابی عملکرد روسای دانشگاه‌ها که زمینه ایجاد تنش را در دانشگاه‌ها فراهم نموده و تغییر شیوه انتخاب روسای دانشگاه‌ها برخلاف رویه‌های جاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و خلاف دستور صریح ریاست محترم جمهوری. 
 
۳- منصوب نمودن عناصر دارای سابقه مشخص در فتنه ۸۸ در مسئولیت‌های مهم ستادی وزارتخانه و عزل اشخاص عالم، متعهد و مدیر از برخی دانشگاه‌ها و نصب برخی افراد دارای سوابق تند و افراطی به ویژه در مدیریت‌های میانی دانشگاه‌ها. 
 
۴- عدم مواجهه درست با تحرکات سیاسی ضد انقلاب و ضد نظام برخی عناصر فعال در دانشگاه‌ها و میدان دادن به برخی نشریات دارای رویکرد ضد دینی و گرایشات شدیدا قومی و تجزیه طلبانه و یا الحادی در محیط‌های دانشگاهی و احیای برخی تشکل‌های افراطی و آشوب طلب. 
 
این استیضاح را ۵۱ نفر از همکاران امضاء کردند. 
 
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز پس از اعلام وصول استیضاح وزیر علوم اظهار داشت: قبلا این استیضاح داده شد، دوستان صحبت‌های خود را آمدند و مطرح کردند و بعد از بحث‌هایی بین استیضاح کنندگان و وزیر، نظر استیضاح کنندگان این بود که استیضاح اعلام وصول شود که امروز اعلام وصول شد. 
 
وی ادامه داد: از امروز وزیر به مدت ۱۰ روز فرصت دارد بررسی‌های خود را انجام داده و به مجلس اطلاع دهد که چه زمانی آمادگی دارند این موضوع در دستور کار مجلس قرار گیرد. 
 
رئیس مجلس تصریح کرد: پس از هماهنگی‌های صورت گرفته بین دولت و هیئت رئیسه زمان طرح استیضاح در مجلس مشخص خواهد شد. 

[کد مطلب: 79492] [تاريخ انتشار: بيست و يکم امرداد ۱۳۹۳ برابر با دوازدهم اوت ۲۰۱۴] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 سروش: آن كه ديروز با فرح می‌پريد و امروز از فرح می‌پرد
 صادق زیبا کلام: نخستین گام"نرمش قهرمانانه"یا "برجام۱۴۰۰"ازجانب ایران برداشته شد
  کاریکاتور/ مسلمونا گریه کنید، جنایت!‎
 واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات اخیر محسن رضایی
 شاهکارهای تازه از صداوسیما در قرن بیست‌ویکم
شهرداران تهران به اتهام ارتشا دستگیر و با وثیقه سنگین آزاد شدند
 انفجار در خیابان سپهبد قرنی تهران 
 بلینکن: لغو بخشی از تحریم‌ها، پاسخ ما به بازگشت تهران به تعهدات است
 هواپیماربایی‌ها و بمب گذاری در پروازها؛ از «ارتفاع پست» تا هواپیمای خاتمی 
 انتشار تصاویر و گزارش‌های تکان‌دهنده از انبوه اجساد در غسالخانه اهواز
گزارش فساد «عیسی شریفی» روی میز شورای نگهبان/ سردار سعید محمد باعث ردصلاحیت «قالیباف» می شود؟! 
اشک تمساح ريختن خامنه‌ای: گرانی و مشکلات در آستانه عید غصه بزرگی ایجاد کرده است آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی