تخلف ۱۷۰۰ میلیاردی در بنیاد شهید، بنیادی پر از فساد


پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید به پایان رسید و در هفته های آینده در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد و به قوه قضائیه برای رسیدگی حقوقی ارسال می شود.

به گزارش ایسکانیوز، تحقیق و تفحص از بنیاد شهید با امضای ۸۴ نماینده در ۲۰ خرداد سال ۹۲ کلید خورد و پس از اتمام مهلت قانونی این تفحص، اعضای هیات درخواست مدت ۶ ماهه دیگری برای تکمیل تحقیقات خود از هیات رئیسه مجلس کرده و فرصت بیشتری را در اختیار گرفتند.

محورهای تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید، اقدامات و تصمیمات خلاف قانون و خارج از اختیار از سوی ریاست بنیاد، مانند انسداد پرونده ایثارگران، برداشت خلاف قانون از حساب‌های ایثارگران و سپس بازگرداندن آن پس از چند ماه به حساب‌ها، افزایش میزان شکایات در مراجع قضایی از بنیاد شهید و بی‌عدالتی در نظام پرداخت ایثارگران است.عدم شفافیت مالی، وجود شائبه‌های مختلف در بخش‌های اقتصادی بنیاد و کشف اختلاس ۱۵ میلیارد تومانی از دیگر دلایل است.

در جریان این تفحص ۷ ‌نفر از مدیران مرتبط با پرونده تخلف‏های مالی بنیاد شهید بازداشت شده و یکی از متخلفان به خارج از کشور فرار کرد. مسعود زریبافان، رییس بنیاد شهید در واکنش به تحقیق و تفحص اعلام کرد که افراد برکنارشده از این بنیاد به دنبال تحقیق و تفحص رفته‌ اند.

این افراد با سازمان‌های اقتصادی این بنیاد از جمله «بانک دی» و «سازمان اقتصادی کوثر» و دو نهاد وابسته به این بنیاد در ارتباط بوده‌اند که تخلف اصلی در همین رابطه مالی واقع شده است.

تفحص کنندگان با پیشروی در پرونده سر از تخلفات متعددی در آوردند که آنها را برای ادامه تحقیقات مصر می کرد. این در صورتی بود که اعضای شاخص این هیات بارها از سوی برخی افراد تهدید شده بودند تا بازرسی های خود را ادامه ندهند.

 یک منبع آگاه نزدیک به هیات تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در این باره می گوید: پرونده تفحص از بنیاد شهید با رقمی نزدیک به ۱۷۰۰ میلیارد مطرح شد اما در ادامه به مسایل جدیدتری رسیدیم که در این مطالب جدید بحث فقط رقم نیست، داستان‌های دیگری رخ داده که البته مجاز به انتشار آن نیستیم.


[کد مطلب: 84580] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم آذر ۱۳۹۳ برابر با شانزدهم دسامبر ۲۰۱۴] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 سروش: آن كه ديروز با فرح می‌پريد و امروز از فرح می‌پرد
 صادق زیبا کلام: نخستین گام"نرمش قهرمانانه"یا "برجام۱۴۰۰"ازجانب ایران برداشته شد
  کاریکاتور/ مسلمونا گریه کنید، جنایت!‎
 واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات اخیر محسن رضایی
 شاهکارهای تازه از صداوسیما در قرن بیست‌ویکم
شهرداران تهران به اتهام ارتشا دستگیر و با وثیقه سنگین آزاد شدند
 انفجار در خیابان سپهبد قرنی تهران 
 انتشار تصاویر و گزارش‌های تکان‌دهنده از انبوه اجساد در غسالخانه اهواز
 بلینکن: لغو بخشی از تحریم‌ها، پاسخ ما به بازگشت تهران به تعهدات است
 هواپیماربایی‌ها و بمب گذاری در پروازها؛ از «ارتفاع پست» تا هواپیمای خاتمی 
گزارش فساد «عیسی شریفی» روی میز شورای نگهبان/ سردار سعید محمد باعث ردصلاحیت «قالیباف» می شود؟! 
اشک تمساح ريختن خامنه‌ای: گرانی و مشکلات در آستانه عید غصه بزرگی ایجاد کرده است آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی