مقام قضایی ایران: پزشکان حاضر به اجرای حکم قصاص متهم اسیدپاشی نشدند


حکم قصاص محکوم پرونده اسیدپاشی صادر شده اما هیچ پزشکی حاضر به اجرای حکم نبوده است.

به گزارش بی بی سی، روز چهارشنبه، ١ بهمن (٢١ ژانویه)، قاضی دشتبان مسئول واحد اجرای احکام دادسرای ناحیه ٢٧ تهران گفت که متهم اسیدپاشی به فردی به نام داوود روشنایی و نقص عضو او به قصاص محکوم شده اما این حکم هنوز به اجرا در نیامده است. این مقام قضایی گفته است که اجرای حکم قصاص "با عمل جراحی" صورت می‌گیرد اما "هنوز پزشکی نپذیرفته که با عمل جراحی، چشم و گوش محکوم پرونده را قصاص کند و دلیل تعلل در اجرای حکم، عدم پذیرش از ناحیه پزشکان است."

آقای دشتبان گفته است که "پزشکی قانونی ناظر بر اجرای حکم است و ما نمی‌توانیم به پزشکی قانونی یا یک پزشک بگوییم 'باید' این کار را انجام دهد."

وی در عین حال افزوده است که در جلسه سرپرست دادسرای امور جنایی با پزشکی قانونی "مقرر شده تا پزشکی قانونی پس از فراهم شدن مقدمات اجرای حکم و معرفی پزشک، به ما خبر نهایی را اعلام کند."

به گفته این مقام قضایی، یک بار "شرایط اجرای حکم" مهیا شد اما شاکی پرونده یک روز قبل از اجرای حکم، شرایطی را برای صرف نظر کردن از قصاص مطرح کرد اما خانواده محکوم پس از یک مهلت دو ماهه اعلام کردند که قادر به برآوردن این شرایط نیستند و فرد مصدوم بار دیگر خواستار اجرای حکم شد.

در پایان این گزارش آمده است که "داوود روشنایی، قربانی حادثه اسیدپاشی به شدت خواهان اجرای حکم فرد اسیدپاش است و سخنگوی قوه قضائیه هم وعده اجرای زودهنگام این حکم را داده است."

ماجرای اسیدپاشی به صورت داوود روشنایی به حدود ٩ سال قبل باز می‌گردد. دو سال پیش، خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - متن مصاحبه با قربانی این اسیدپاشی را منتشر کرد.

این خبرگزاری به نقل از داوود روشنایی نوشت که در آبان سال ١٣٨٤، هنگامی که عازم پارکی در مجیدیه بود، متوجه شد که فرد آشنایی به نام "حمید - ص" او را تعقیب می‌کند و هنگامی از علت اقدامش سئوال کرد، طرف مقابل ظرف حاوی اسید را روی او پاشید. آقای روشنایی در آن مصاحبه گفت که "پزشکی قانونی اعلام کرده با تخریب صد در صد زیبایی صورت روبرو بودم علاوه بر اینکه چشم چپ و گوش راستم به کلی از بین رفته است."

آقای روشنایی در گفتگو با ایسنا از دشواری‌هایی که در روند رسیدگی قضایی و اجرای حکم بروز کرده و همچنین عدم توانایی مالی برای درمان خود سخن گفته و افزوده بود که درخواست او برای دریافت کمک مالی از نهادهای دولتی و عمومی به نتیجه نرسیده است. آقای روشنایی در آن مصاحبه از مقامات قضایی خواستار اجرای حکم شده بود تا بتواند با دریافت دیه، هزینه درمانش را تامین کند.

موضوع اسیدپاشی در ماه‌های اخیر و پس از حمله افرادی به زنان در اصفهان، به طور گسترده در رسانه‌های خبری داخل و خارج ایران انعکاس یافت به خصوص اینکه برخی از منابع، این اقدام ناشی از تلاش برای مقابله با بدحجابی با انگیزه "امر به معروف و نهی از منکر" دانستند.

روز چهارشنبه، خبرگزاری ایسنا به نقل از حسین اشتری، جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گزارش کرد که "فعلا خبری از دستگیری عامل یا عاملان اسیدپاشی اصفهان نیست."

[کد مطلب: 85942] [تاريخ انتشار: يکم بهمن ۱۳۹۳ برابر با بيست و يکم ژانويه ۲۰۱۵] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
این تهران امروز است، گویی در این کشور اصلا ویروسی به نام کرونا در حال گرفتن جان مردم است
تهران : فرمانیه و جشن شکست کرونا توسط بسیجیان خامنه ای! 
ماسک عذاب آور رژیم اسلامی
 افشاگری یک "رزمنده دفاع مقدس" درمورد سعید قاسمی!
نخست‌وزیر اسپانیا در تمدید قرنطینه به سعدی ارجاع داد
درگیری پلیس و مردم همین امروز در رشت. می خواستند این زن را به خاطر حجابش ببرند که مردم مانع شدند
خیانتی باورنکردنی در حق تمام ایرانیان / مافیا اسلامی اجازه تولید دستگاه اختراعی ضد عفونی هوا از ویروس را به این ایرانی نداد و وی آنرا اکنون در ترکیه تولید میکند
شهروند ایران بودن در نظام جمهوری اسلامی به کجا تنزل کرده!؟ 
بزرگراه شهید همت تهران، دقایقی قبل 
خودرو  روحانیون و طلاب جهادی خودجوش علیه کُرونا
نامه پزشک معتمد خامنه‌ای به روحانی: انتشار اخبار پیشرفت تحقیقاتی درمان کرونا را متوقف کنید
داستان سه عملیات موفق ماهان برای دور زدن تحریم‌ها
ارمنستان چگونه به حیاط‌خلوت هواپیمایی ماهان تبدیل شد؟
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: