جای شاکیان و متهمان در بنیاد تعاون ناجا


رادیو فردا : در حالی که مدت‌ها از انتشار خبر سوء استفاده در بنیاد تعاون ناجا می‌گذرد هنوز تصویر کاملی از چگونگی فساد و حجم آن در اختیار افکار عمومی گذاشته نشده است. نماینده کرمان در مجلس هم به روزنامه شرق گفته است که تلاش‌های مجلس برای دستیابی به جزییات پرونده این فساد به جایی نرسیده است.
محمدرضا پورابراهیمی، نماینده کرمان در مجلس، در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق گفته است که تحقیق و تفحص از بنیاد ناجا در حال حاضر ممکن نیست.

نماینده کرمان در هفدهم خردادماه در جلسه علنی مجلس با دادن تذکری اعلام کرد که ناجا تا به حال هیچ گزارشی و هیچ اطلاعی در اختیار مجلس نگذاشته است:

محمدرضا پورابراهیمی:

«ما موضوع تحقیق و تفحص از تعاون ناجا را سال گذشته مطرح کردیم. متاسفانه تخلفات عدیده اقتصادی در بنیاد تعاون ناجا وجود دارد. ما از دوستان خواستیم گزارش به ما بدهند. اجازه بدهید. تا امروز یک صفحه گزارش بنیاد تعاون ناجا در خصوص تخلفات بزرگ اقتصادی که انجام داده‌اند، ندادند.»

در ماده ۱۹۸ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی آمده است که برابر اصل هفتاد و ششم قانون اساسی هر نماینده‌ای با رعایت روند قانونی می‌تواند در صورتی که تحقیق و تفحص در هر یک از امور کشور را لازم بداند درخواست خود را کتبا‌ً‌ به مجلس ارائه کند.

اما حق نمایندگان مجلس برای تحقیق و تفحص شامل دستگاه‌ها و نهادهایی که زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و شورای نگهبان اداره می‌شوند، نمی‌شود. چون پیش‌شرط تحقیق و تفحص از بنیاد تعاون ناجا که زیر مجموعه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است موافقت آقای خامنه‌ای است.

از گفته‌های نماینده کرمان به روزنامه شرق چنین برمی‌آید که رهبر جمهوری اسلامی یا با تقاضای تحقیق و تفحص از بنیاد تعاون ناجا مخالفت یا هنوز موافقت خود را اعلام نکرده است.

از رضا علیجانی،‌ تحلیلگر مسائل ایران در پاریس پرسیدم آیا قابل تصور است که آقای خامنه‌ای با تحقیق و تفحص درباره پرونده فساد در بنیاد تعاون ناجا مخالف باشد؟رضا علیجانی:

«این احتمال بعید نیست، چونکه آقای خامنه‌ای چند روز پیش هم در گفت‌وگو با اساتید دانشگاه‌ها و هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها از اینکه ماجرای بورسیه‌ها به روزنامه‌ها کشیده شد، اظهار ناراحتی کرد و کلا‌ً‌ این موضوع را یکی از بدترین کارهایی که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده بود، خواند. البته شنیده‌های قبلی حاکی از این است که این ماجرا توسط وزارت اطلاعات رصد شده و چون به نوعی هم، پای ناجا در میان است و هم شهرداری. و به ویژه شهردار تهران در جاهای مختلف مطرح می‌‌کند که من با بیت و فرزند آقا در ارتباط هستم. به هر حال این پرونده با اجازه از آقای خامنه‌ای وارد قوه قضاییه شده و پای مسئولان و فرزندان‌شان حتی گفته می‌شود برخی اقوام مسئولان قضایی،‌ آشنایان آقای اژه‌ای در میان است. به این ترتیب قوه قضاییه با اجازه بیت ورود کرده به این مسئله.»

از رضا علیجانی می‌پرسم چه دلیلی می‌تواند باعث مخالفت آقای خامنه‌ای با تحقیق و تفحص از این پرونده باشد؟

«فساد در سیستمی است که ایشان ولایت مطلق را بر آن دارد. مضاف بر اینکه ایشان به فسادی که به ویژه در دوره آقای احمدی‌نژاد و بعد از آن در آن مقطع زمانی اتفاق افتاده حساسیت ویژه دارد. چون این دولت مورد تایید ویژه آقای خامنه‌ای بود. آقای خامنه‌ای از مدت‌ها پیش یک رویایی داشت حتی از دوره آقای هاشمی و بعد خاتمی که اگر مملکت و اقتصاد کشور را دست بچه حزب‌اللهی‌ها بدهیم هم کارکرد بهتری خواهند داشت و موفق‌تر خواهند بود و هم پاکدست‌تر خواهند بود. اما تجربه نشان داد که در هر دو عرصه این رویا شکست شدیدی خورد. یعنی فاسدترین دولت تاریخ حداقل بعد از انقلاب دولت احمدی‌نژاد بود. هم ناکارآمدترینش که بحران‌های شدیدی را به ارمغان آورد. از این جهت این قابل تصور است که ایشان موافق نباشد که به هر حال جمع وسیع‌تری که از دایره کنترل ایشان هم در برخی موارد خارج است، در این پرونده اشراف پیدا کنند. یکی از علل و دلایل فساد ساختاری از همین مسئله‌ است. یعنی عدم آزادی رسانه‌ها و عدم آزادی افکار عمومی برای برخورد با فساد است.»

خبر ماجرای سوء استفاده در بنیاد تعاون ناجا اردیبهشت ماه گذشته حدود دو ماه پس از برکناری اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی به رسانه‌ها رسید و هنوز هم جزییات کامل این سوء استفاده در اختیار افکار عمومی قرار نگرفته است.

در واکنش به رسانه‌ای شدن این خبر سعید منتظرالمهدی سخنگوی ناجا در تاریخ هجدهم خرداد ماه در سیمای جمهوری اسلامی این خبر را تایید کرد و گفت:

«این انحراف‌هایی که در شرکت‌های تابع و زیر مجموعه بنیاد انجام شده محرز شد که تخلفاتی در آن صورت گرفته. فرمانده وقت ناجا شخصا‌ً‌ پرونده قضاییه تشکیل دادند،‌ خودشان پیگیر بودند و این پرونده را به دستگاه قضا سپردند.»

اسماعیل احمدی مقدم، خود در نوزدهم خرداد در سیمای جمهوری اسلامی به توضیح ماجرای سوء استفاده پرداخت و گفت می‌خواسته ‌است که قضیه به دادگاه کشانده نشود اما سوء استفاده کنندگان حاضر به سازش نشدند:

«در دوره تصدی من در نیروی انتظامی به یک پرونده فساد اقتصادی در بنیاد تعاون برخوردیم. در یک شرکت سرمایه‌گذاری به نام قدر. این شرکت سرمایه‌گذاری می‌دانید که خودش نباید جایی را اداره کند. زیر ۵۰ درصد می‌رود شرکت می‌کند یا مثلا‌ً‌ در بورس سهام می‌خرد و غیره. نباید مدیریت را به عهده بگیرد. فقط این سرمایه‌گذاری می‌کند زیر ۵۰ درصد. متوجه شدیم که بعضی از این آقایان سوء استفاده کردند. شرکت‌هایی را در بیرون تاسیس کردند خودشان. می‌روند در شرکت‌های خودشان سرمایه‌گذاری می‌کنند. خب این خلاف است. با آقایان صحبت کردیم گفتیم این کار شما خلاف است. صرفنظر از خلاف‌تان اموال را برگردانید ما هم مسامحه می‌کنیم در مورد این تخلفی که کردید.»

به نوشته سایت کلمه پرونده فساد ۱۲ هزار میلیارد ریالی در بنیاد تعاون ناجا تاکنون به بازداشت چندین مقام سابق پلیس و بازپرسی از فرمانده سابق ناجا انجامیده است.
جواد کوروشی
 

 

[کد مطلب: 93019] [تاريخ انتشار: هجدهم تير ۱۳۹۴ برابر با نهم ژوئيه ۲۰۱۵] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ نوزدهم تير ۱۳۹۴ برابر با دهم ژوئيه ۲۰۱۵ ، 04:24:56 توسط Mehmaan
مرسی بهرام عزیز
نوشته شده در تاريخ هجدهم تير ۱۳۹۴ برابر با نهم ژوئيه ۲۰۱۵ ، 19:03:04 توسط Bahram
بله آقای اسدالله، شما بفرمایید شکر کنید که این مبلغ ریال بوده یعنی چیزی معادل ۴۰۰ میلیون دلار ناقابل، البته ازین دزدهای ناقابل مثل پولهای آقای بابک زنجانی عزیز، سردار رویانیان عزیز، دکلهای گمشده نفتی که اصلا قابل شما را ندارند، آن کامیون های طلای گمشده در ترکیه یا پولهای آقای خاوری بیچاره که واقعا با آن همه هوش حقش بود،میلیاردها تومن و ریال و دلار برنگشته به خزانه در دوران رئیس جمهور دولت پاکدست یا پولهای رحیمی و بقایی و مشائی و دانشگاه ایرانیان و .... نه آقا اصلا درین مملکت نه دزدی هست و نه فاسدی . اینها بهتان و دروغ است که به جمهوری اسلامی و رهبران حکومت میبندند تا ذهن شما را آشفته کنند. شاه هم در آن زمان میگفت :کوروش ،آسوده بخواب ما بیداریم. حالا اسدالله جان اصلا هیچ خبری نیست. شما برو آسوده بخواب اخبار روزنامه و تلویزیون هم نبین برای چشمانت بد است. کمسو میشود. ما بیداریم.
نوشته شده در تاريخ هجدهم تير ۱۳۹۴ برابر با نهم ژوئيه ۲۰۱۵ ، 11:58:15 توسط اسدالله
اينقدر مسئله فسادهاي مالي را نبايد بزرگ كرد. حالا يك اتفاقي افتاده و دوازده هزار ميليارد ريال در بنيادتعاون ناجا يه طوري شده.دامن زدن به اين موضوع هيچ دردي را دوا نمي كند اولا بايد شكر كنيم كه فقط دوازده هزار ميليارد ريال بوده و نه دوازده هزار ميليارد تومان دوما اين مسائل همه جا هست اگر هر روز قرار باشد به يك جايي گير بدهيم كه انوقت بايد مملكت را كلا تعطيل كرد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ راننده بسیجی اسنپ پشت سردار سلیمانی و غیب پرور (فرمانده بسیج)
واکنش ترامپ به دیدار نخست وزیر ژاپن با خامنه ای
عکس/ فارس:  تصاویر منتشر شده از دیدار نخست وزیر ژاپن با خامنه ای، روایتگر سرنوشت پیامی است که به مقصد خود نرسید
آمریکا می گوید قایق سپاه پاسداران در حال جدا کردن مین عمل نکرده از یکی از نفتکش بوده + فیلم
عکس/ این ملک متعلق به  بنیادمستضعفان می‌باشد
عکس/ نخستین تصاویر از حمله به دو نفتکش خارجی در نزدیکی آب‌های ایران
«ایران جمهوری اسلامی را پشت سر خواهد گذاشت»
پاسخ عجیب «ظریف» به خبرنگار همجنسگرای آلمانی که از نسخه نوشتاری کنفرانس مطبوعاتی وزرا حذف شد
فروش اسباب‌بازی با شمایل داعش در مشهد + عکس
اگر بین ایران و آمریکا جنگ شود ...
توقف پخش برنامه‌های رامبد جوان از تلویزیون
فیلم/ کلاغ سیاه های فضولی که فکر می کنند باید همه جا فضولی کنند!
آگهی های تجارتی