نگرانی از وضعیت فعالان تلگرامی محبوس در اوین 

 
فعالان حقوق بشر درباره شرایط نگران کننده و بی خبری از وضعیت فعالان تلگرامی هشدار می‌دهند.

علیرضا توکلی، محمد مهاجر و محمد مهدی زمان، سه تن از فعالان تلگرامی هستند که فعالیت خود را در شبکه‌های اجتماعی از سال ۸۹ آغاز کرده بودند و در سال ۹۵ توسط نیروهای وزرات اطلاعات همراه با ضرب و شتم و تهدید از منزل و محل کار بازداشت شدند و با حکم موقت به بند ۲۰۹ اوین منتقل شدند و به مدت۲ ماه در این بند محبوس بودند.

هر یک از این فعالین به اتهاماتی از جمله “اجتماع و تبانی علیه نظام” به ۵ سال، “توهین به مقدسات” به ۵ سال و “توهین به رهبر و بنیانگذار انقلاب” به ۲ سال و در یک مورد “شرب خمر” از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، جمعا به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

حکم زندان این افراد پس از اعتراض در دادگاه تجدیدنظر در تاریخ ۱۱ خرداد ۱۳۹۶, با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تجمیع یافته و اتهام توهین به مقدسات به عنوان اشد مجازات برای آنها در نظر گرفته شده و حکم هر کدام به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافته است. اتهامات این فعالین از اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور ماده ۶۱۰ به توهین مقدسات ماده ۵۱۳ تغییر یافت که بدین ترتیب اتهام این افراد از شرایط امنیتی خارج و به دسته اتهامات عمومی تقلیل یافت که با احتساب این مورد استفاده از امتیازات قانونی شامل ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی مبنی بر آزادی مشروط و همچنین عفو برای آنها سهولت یافته است.
با این وجود چندی پیش با درخواست آزادی مشروط علیرضا توکلی، محمد مهاجر و محمدمهدی زمان، با دخالت وزارت اطلاعات از سوی مراجع قضایی مخالفت شد.

این افراد در محیط زندان با مشکلات بهداشتی و درمانی مواجه هستند.

به دستور رئیس زندان ورود هر وسیله‌ای اعم از دارو یا لباس برای این سه زندانی برای مدت زمان نامشخص ممنوع شده است.

همچنین محمد مهاجر با وجود درد در ناحیه روده کماکان از دریافت خدمات درمانی مناسب در خارج از زندان محروم است و حفاظت زندان از اعزام وی به مراکز درمانی جلوگیری می‌کند.

همچنین در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، از اعزام وی که به دلیل مشکل دندان ایشان و به منظور عکس گرفتن از دندان بود به مرکز درمانی جلوگیری شد و با اینحال پس از جلوگیری از اعزام به ایشان گفته شده که اگر عکس هم گرفته می شد اجازه در اختیار داشتن آن به او داده نمی شد. این در حالی بود که وی نامه موافقت دادستانی و دادیار ناظر بر زندان را داشته و هزینه‌های درمان نیز به عهده خودش بود.

آقای توکلی که به بیماری‌هایی نظیر درد مفاصل و درد در ناحیه روده دچار است، با وجود تجویز دارو توسط پزشک بهداری زندان، هیچ تغییری در شرایط او صورت نگرفته است زیرا که برخی از داروهای مورد نیاز آقای توکلی خارجی بوده و باید از خارج از زندان تهیه شود.

بنا به آخرین گزارش رسیده از وضعیت این زندانیان, علیرضا توکلی که اکنون بیش از ۲ سال است تحمل حبس می‌کند از اندرزگاه ۸ زندان اوین به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به “بند ۲۰۹” در زندان اوین منتقل شده است

بر حسب تجربه های مشابه، احتمال این می‌رود که وزارت اطلاعات قصد پرونده‌سازی جدید علیه وی را داشته باشد.

با توجه به این گزارشات و نیز بی خبری از وضعیت کنونی وی و دو تن دیگر, و همچنین با توجه به فشارهای وارده در ارتباط با عدم رسیدگی به وضعیت سلامت این فعالین نگرانی برای آنها روز به روز بیشتر میشود.

[کد مطلب: 162656] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم امرداد ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم اوت ۲۰۱۸] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فيلم/  مجرم سابقه‌داری به نام «احمد تن تن»، پس از تجاوز به اطفال ۱۲ ،۱۳ ساله با تصویربرداری، آن‌ها را تهدید کرد اگر به خانواده‌ها اطلاع دهند، دست به انتشار فیلم‌ها می‌زند!  
عکس/  مزایای عضویت در بسیج چیست؟
زن دیگری هم ادعای همسری خاشقجی را دارد + عکس 
فيلم/ چند جوان در شهرداری رشت مشغول گیتار زدن و آواز خواندن بودند که وحشی های داعشی حاکم بر ايران به این صورت با آنان برخورد می کنند 
عکس/ "مرقد مطهر مادر، عمه و خواهر حضرت امام خمینی"
عکسی از سربازان آمریکایی که خشم وزیر دفاع ترکیه را برانگیخت
چرا تحریم‌ها دلار را ارزان کرد؟
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و معاونش در سانحه رانندگی کشته شدند + عکس و فيلم
سامان قدوس به قطر رفت تا در ایران ممنوع‌الخروج نشود! 
انبار خاک گرفته و پرایدهای بی‌مشتری؛ سرنوشت تخفیف‌های سایپا در سوریه + عکس
دستگیری یک "استاد هسته ای" جمهوری اسلامی در فرودگاه دانمارک
فیلم/   منع خوردن گوجه فرنگی صليبی
آگهی های تجارتی