کوچ اجباری روزنامه‌نگاران به کارهای بدنی زیر فشارهای امنیتی و معیشتی


می‌گوید خوشحال است چون «شریف» زندگی می‌کند و «ابزار پروپاگاندا» نمی‌شود؛ این روایت‌ مسعود کاظمی روزنامه‌نگار ممنوع‌الکاری است که دیگر حق کار در رسانه‌های ایران را ندارد.

کاظمی روز سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه در اینستاگرامش تصاویری از خود در حال نقاشی یک واحد ساختمانی در شهر «پرند» منتشر کرد و نوشت: «بعد از آزادی از زندان و با توجه به اینکه ممنوع‌الکار بودم باید برای امرار معاش کاری می‌کردم.»

کاظمی سال‌هاست مشغول روزنامه‌نگاری بوده و فعالیت در روزنامه‌های «قانون» و «شرق» و همچنین سردبیری هفته‌نامه «صدای پارسی» را در کارنامه‌اش دارد. او از فروردین‌ماه همزمان با بحران کرونا و معافیت برخی زندانیان از ادامه حبس، از بازگشت به زندان معاف شد.

این روزها تشدید بحران معیشت و سلامت در ایران بار مضاعفی بر فشارهای قضایی و امنیتی سابقه‌داری شده که کار روزنامه‌نگاران منتقد و مشغول در رسانه‌های مستقل را بیش از پیش به خطر انداخته است. شماری از آن‌ها از روزنامه‌نگاری و کار در تحریریه کوچ کرده‌اند.

پیش از این نیز در یک دهه اخیر موارد مشابه دیگری همچون مسعود کاظمی در رسانه‌ها بازتاب پیدا کرده بود.

نام‌هایی چون فروزان آصف نخعی، مهسا امرآبادی که در حوزه زنان یادداشت‌های متعددی داشته و میلاد فدایی اصل که در خبرگزاری کار ایران مشغول بود.

با این حال فهرست روزنامه‌نگارانی که در نتیجه فشار‌های سیاسی و امنیتی کارشان را از دست داده‌اند کوتاه نیست؛ مهدی قدیمی، ساسان آقایی، مولود حاجی‌‌زاده، یاسمن خالقیان، ژیلا بنی‌یعقوب، مرضیه امیری، نوشین جعفری، بهمن احمدی، ریحانه طباطبایی، نازنین خسروانی، محمد مساعد، شبنم نظامی، طاهره ریاحی، احمد زیدآبادی و...

کیوسک؛ پناهگاه فعال رسانه‌ای

سال ۱۳۹۷ بود که مرتضی ایزدی، از فعالان رسانه‌ای گلستان، با انتشار تصویری از یک کیوسک روزنامه‌فروشی در شهر گرگان نوشت فروزان آصف نخعی در آن مشغول به کار شده است.

این خبر به سرعت در روزنامه شهروند و خبرگزاری ایسنا بازتاب یافت.

ایسنا نوشت او پس از موج تعطیلی روزنامه‌ها و بیکاری خبرنگاران باید «به جای نوشتن در روزنامه‌ها حالا صبح به صبح آن‌ها را جلوی دکه‌اش روی هم بچیند و در کنارش به راننده‌های اتوبوس و تاکسی و رهگذران روزنامه باطله و سیگار بفروشد.»

او از سال ۱۳۶۶ کارش را با مجله «شاهد» شروع کرد و در ادامه با نشریات مختلفی از جمله «گلستان ایران»،‌ «سرمایه»،‌ «ملت ما»، «آسمان آبی» و نشریات محلی از جمله «سلیم»، همچنین پایگاه‌های خبری از جمله «آفتاب‌نیوز»، کار کرد.

پس از سه دهه فعالیت در رسانه‌ها کارش را تقریبا رها کرده است.

مزگیل جایگزین تحریریه

بحران قضایی و معیشتی به طور برابر بر دوش روزنامه‌نگاران زن و مرد سنگینی کرده است.

مهسا امرآبادی، روزنامه‌نگاری است که به دلیل حرفه‌اش سابقه بازداشت و زندان دارد؛ هم اکنون فعالیت و امرار معاش را در یک مغازه فروش مواد غذایی گیلانی در تهران ادامه می‌دهد.

«مزگیل» عنوان جاییست که برای او جایگزین عناوین مطبوعاتی شده؛ روزنامه‌نگاری که در روزنامه‌هایی چون «اعتماد ملی» و «اعتماد» قلم زده است.

امرآبادی نیز مانند بسیاری از همکارانش از دستگاه قضایی ایران هم حکم بازداشت و هم احکام قضایی تنبیهی با عناوین تکراری «تبلیغ علیه نظام» دریافت کرد و سپس امکان ادامه کار از او سلب شد.

کارگاه آبکاری؛ مقصد روزنامه‌نگار کارگری

یکی دیگر از روزنامه‌نگاران جوانی که در دهه ۱۳۹۰ از رسانه به کار کارگری کوچ کرد میلاد فدایی اصل است.

او که سابقه کار در خبرگزاری ایلنا را در کارنامه‌اش دارد پس از چندین بار دستگیری در پی اعتراضات سال ۱۳۸۸ نهایتا در یک کارگاه آبکاری فلزات مشغول به کار شد.

فدایی خود را در صفحه توییتر «سابقا خبرنگار، حالا کارگر آبکاری» معرفی می‌کند و تقریبا به صورت روزانه ابعادی از روزانه‌های خود را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد. اما او دیگر به رسانه‌ها باز نگشته است.

روزنامه‌نگاری ایران؛ در محاصره بحران‌ها

سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری و رسانه‌ای بسیاری وضعیت روزنامه‌نگاری و رسانه‌ها در ایران را بدتر از گذشته توصیف می‌کنند.

گزارشگران بدون مرز در شهریور ماه گفت «موج تازه سرکوب رسانه‌ها» در ایران راه افتاده است. فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نیز این فشارها را «سیستماتیک» عنوان می‌کند.

بحران کرونا و تصمیمات حکومت ایران نیز این وضعیت را تحت تاثیر قرار داده است. همین امسال در دوره‌ای با ممنوع شدن چاپ کاغذی نشریات بسیاری از روزنامه‌نگاران با مشکل روبه‌رو شدند و اکنون نیز با افزایش چشمگیر قیمت چاپ و کاغذ، ماشاءالله شمس‌الواعظین،‌ روزنامه‌نگار سابق،‌ می‌گوید «۱۵۰ هزار نفر» در خطر امنیت شغلی قرار می‌گیرند.

برخی رسانه‌ها از جمله «اعتماد»، «تعادل»،‌ «ایلنا»، «شرق» و «همشهری» نیز در طول بحران فعلی به نحوی سیاست‌های تعدیل نیرو را پیش بردند که طی آن برخی خبرنگاران کار خود را از دست دادند.

امروز نه‌تنها در تهران بلکه در بسیاری از رسانه‌های استانی و شهرستانی خبرنگاران با دستمزد پایین مجبور به ترک شغل خود شده‌اند و رسانه‌ها مجبورند به صورت تک یا چند نفره در حد وبسایت یا کانالی در رسانه مجازی نامشان را حفظ کنند.
ایران اینترنشنال
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 221476] [تاريخ انتشار: بيست و سوم دی ۱۳۹۹ برابر با دوازدهم ژانويه ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۹۹ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۲۱ ، 09:09:27 توسط ایران خونین آبان ماه
کسانی که قدر عافیت ندانستند به مصیبتی گرفتار آیند . در زمان شاه کوی نویسندگان در حوالی دهکده کن که جای بسیار خوش آب و هوائی بود احداث شده بود و این نویسندگان و خبرنگاران آنجا به راحتی مشغول زندگی وبودند و البته چون راحتی و رفاه بود شبها پی بزم شبانه برای روشنفکر نمائی چند فحش و انتقاد به شاه میکردند و این نشانه روشنفکری بود و هر کدام بر دیگری سبقت میگرفت و سال ۵۷ همه به یکباره مسلمان شده و عکس آغا در ماه دیدند و البته آغا دستمزد همه را با زندان و اعدام پرداخت اگر روزی خواستید سرنوشت در فقر مردن برخی نویسندگان در خارج کشور را هم برایتان مینویسم .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 عاملان پخش ‎"پوسترهایِ انقلاب" (مجتبی خامنه ای) دستگیر شدند
تبلیغ حمایت از برگزیدن مجتبی خامنه‌ای به عنوان رهبر آینده جمهوری اسلامی در خیابان انقلاب تهران + عکس و فیلم
 ماسک زدن سران سه قوه
دونالد ترامپ خطاب به معاونش مایک پنس: دو راه بیشتر نداری 
انتشار تصویر فرمانده هوافضای سپاه در حال فرمان شلیک موشک به پایگاه آمریکا 
کاریکاتور/  رهبر داروشناس
کارتون / واکسن ممنوع
کدخدایی که نخود هر آشی میشود
کاریکاتور/ جی‌پی‌اس در بدن حاج آقا
 بررسی احتمال حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران و توانایی جمهوری اسلامی برای مقابله با آن
ماجرای سیلی و فحاشی هادی ساعی/ "چرا دیر خیرمقدم گفتی؟" 
 قبض برق ماینر چینی مستقر در رفسنجان
 آرمین لاشت، جانشین مرکل کیست؟ آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی