گزارشگر سازمان ملل بعید ندانست که رژیم ایران عمداً هواپیمای اوکراینی را ساقط کرده باشدآنیس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل، در پی انتشار گزارش اخیر خود دربارۀ ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران در گفتگو با هفته‌نامۀ فرانسوی "لوپوئن" بار دیگر کلیه ادعاهای مقامات ایران را دربارۀ علت این واقعه بی اساس و دروغ خواند و گفت : اگر رژیم اسلامی ایران به طور مستدل و مستند ادعای خود را دربارۀ علت سقوط این هواپیما ثابت نکند، تردیدی دربارۀ عمدی بودن پرتاب موشک به روی هواپیمای اوکراینی باقی نمی ماند.

به گزارش رادیو فرانسه، گزارشگر مستقل سازمان ملل که برای تهیه گزارش خود دربارۀ سقوط هواپیمای اوکراینی با دهها تن از مجرب‌ترین و آگاه‌ترین کارشناسان امور نظامی و هواپیمایی گفتگو کرده، تأکید نموده است که حتا بی صلاحیت ترین افراد نظامی هم مرتکب آنچه فرماندهان سپاه پاسداران "خطای انسانی" می‌نامند،‌ نمی شوند چه برسد به آنکه بخواهند آن را به عنوان علت فاجعۀ سقوط هواپیمای اوکراینی معرفی کنند.

آنیس کالامار سپس افزوده است : حتا اگر فرض کنیم که چنین خطایی امکانپذیر بوده، سپاه پاسداران باید بعد از پرتاب اولین موشک به خطای خود پی می برد و از شلیک دومین موشک به روی هواپیمای مسافربری اوکراین خودداری می‌کرد.

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل سپس گفته است : "در این ماجرا حتا پیش پاافتاده ترین فرآیندهای نظامی رعایت نشده" و در صورت پذیرش ادعای فرماندهان سپاه پاسداران و رژیم اسلامی "در واقع نه یک خطا بلکه خطاهای بسیار صورت گرفته است" و این، به گفتۀ آنیس کالامار، قابل قبول نیست به ویژه وقتی که ساعاتی پیشتر سپاه پاسداران با دقت پایگاه‌های آمریکایی در عراق را موشک باران کرده بود.

آنیس کالامار، سپس تصریح کرده است : مادام که توضیحات مقامات نظامی و سیاسی تهران آکنده از تناقض و تیرگی است خانواده های قربانیان واقعه حق دارند بگویند که هواپیمای مسافربری اوکراین عمداً توسط سپاه پاسداران هدف موشک قرار گرفت و این وظیفۀ رهبران ایران است که با ارائۀ دلایل و توضیحات روشن و دقیق خلاف آن را ثابت کنند. مقامات ایران، به گفتۀ آنیس کالامار، "باید به روشنی توضیح بدهند که دقیقاً چه اتفاقی افتاده است." به گفتۀ گزارشگر سازمان ملل، همین که حکومت ایران بعد از موشک باران پایگاه‌های آمریکایی در عراق حریم هوایی و فرودگاه‌های کشور را همچنان به روی پروازهای مسافربری باز نگه داشت خلاف ادعای تهران را نشان می‌دهد.

گزارشگر سازمان ملل نارضایتی و اعتراض مردم ایران را نسبت به ناروشن بودن توضیحات مقامات ایران کاملاً طبیعی و عادی خوانده و گفته است : اگر رهبران ایران تناقضات و ابهامات اظهارات خود را در خصوص ساقط شدن هواپیمای اوکراینی رفع نکنند "در این صورت کل ادعای رژیم را می توان دروغین خواند که سقوط هواپیمای اوکراینی را به "خطای انسانی" نسبت داده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در پایان گفته است : "خطاهایی" که در هشتم ژانویه سال ٢٠٢٠ منجر به ساقط شدن هواپیمای اوکراینی شد "همگی جنایتکارانه هستند و متوجه بیش از سه فرد دستگیر شده می‌شوند." به گفتۀ آنیس کالامار، مقامات جمهوری اسلامی هنوز توضیح نداده‌اند که "چرا در آن شب فرودگاه امام خمینی همچنان باز بود؟ چرا خطوط ارتباطی ضعیف و نارسا بود؟ چرا صحنۀ جنایت توسط بولدوزر پاک شد؟" تمام کسانی که آن شب و روزهای بعد چنین تصمیم هایی را گرفتند، به گفتۀ گزارشگر سازمان ملل، مرتکب جنایت شده و باید تحت پی گرد قانونی قرار بگیرند "در حالی که تا این لحظه هیچ اتفاقی در این زمینه روی نداده است." به گفتۀ آنیس کالامار همۀ این افراد باید حساب پس داده و تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند. زیرا، "آنچه در هشتم ژانویه سال گذشته در تهران روی داد یک جنایت است، نه یک حادثۀ کوچک."
 
فیلمها و خبرهای بیشتر در کانال تلگرام پیک ایران
[کد مطلب: 224241] [تاريخ انتشار: دوازدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با دوم مارس ۲۰۲۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سيزدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با سوم مارس ۲۰۲۱ ، 00:00:27 توسط رخش
خامنه‌ای و سپاه جنایتکار این گزارش ها مقدمات آماده سازی پرونده محاکمه شما به جرم جنایت علیه بشریت است اش دارد کم کم آماده می شود هنوز در خواب هستید و مشغول کشتن مردم ایران. دودمان آخوند ها را ما به باد خواهیم داد منتظر باش
نوشته شده در تاريخ دوازدهم اسفند ۱۳۹۹ برابر با دوم مارس ۲۰۲۱ ، 23:47:08 توسط Michael
Endangering commercial aviation industry fits in well with the other global approaches of Ayatollahs similar to extortion. hostage taking, drug trafficking, etc. as they know unlike inside Iran , other countries value life and do all they can to save even one . Michael
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فرد مرموز در رونمایی «دستگاه کرونایاب مستعان ۱۱۰» چه کسی است؟ + عکس 
 دلیل توانایی جاسوس ها در ترور فخری زاده و انفجارهای نطنز از نطر زیبا کلام
 سقوط پهباد هسا در خیابان بنیاد ازدواج شاهین شهر اصفهان
توهمات یک دیکتاتور جنایتکار كه به قيمت جان مردم تمام شد
فضای ناامن خیابان‌های ایران برای زنان
مشاور امنیت ملی سابق آمریکا: مانورهای هسته‌ای ایران تحت تاثیر مرگ قریب‌الوقوع خامنه‌ای است 
کاریکاتور/  مستعان ۱۱۰ یک ساله شد 
خاندان خمینی؛ رانده‌شدگان از صحنه سیاسی ایران، آنها که کشتند و کشته شدند 
رمضان قدیروف: قرآن را به ناوالنی ندهید 
 زدن دوز سوم واکسن بیون‌تک فایزر علیه کرونا ضروری است
 حمیدرضا جلائی‌پور: باید مانع از وقوع انقلاب تازه در کشور شد
 ایران در برزخ جنگ و فروپاشی و گذار به دموکراسیآگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی