فرمانده ایرانی سرکوب قیام مردم سوریه
سرتیپ پاسدارعلی (محمد رضا) زاهدی، فرمانده سابق قرارگاه ثار الله


 میهن – رضا رایان: فرمانده ایرانی سرکوب های سوریه کیست ؟ ستون امروز به این پرسش پاسخ می دهد.

این روزها همه جا سخن از دخالت سپاه پاسداران در سرکوب های خیابانی مردم معترض درسوریه است. این سرکوب توسط بخش ویژه سوریه در سپاه پاسداران انجام می شود که به “سپاه سوریه “معروف است. این سپاه برخلاف تصور رایج بعد از شروع اعتراضات اخیر در سوریه ایجاد نشده بلکه بیش از دو دهه است که در سوریه فعال است. سپاه سوریه تا قبل از شروع اعتراضات مردمی اخیر در این کشور، در واقع قرارگاه عملیاتی سپاه در خاک سوریه و در نزدیکی اسراییل و لبنان به شمار می رفت. مهمترین وظیفه سپاه سوریه، حمایت نظامی، اطلاعاتی و لجستیکی از حزب الله لبنان، حماس، جهاد اسلامی فلسطین و گروه تحت رهبری احمد جبرییل یعنی جبهه خلق برای آزادی فلسطین (فرماندهی کل) بود.

فرمانده سپاه سوریه همیشه به طور محرمانه منصوب می شود و همواره در محافل خبری و داخلی جمهوری اسلای ایران به طور رسمی نامی ازوی و واحد تحت فرماندهی او برده نمی شود اما همیشه فرمانده سپاه سوریه یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران بوده است.

اما حالا مسوول سپاه سوریه کیست؟ او کسی نیست جز سرتیپ پاسدارعلی (محمد رضا) زاهدی، فرمانده سابق قرارگاه ثار الله که در تهران نیز به طور تخصصی مسئول حفظ امنیت پایتخت بوده و حالا نیز در دمشق مستقر و فعال است. سرتیپ زاهدی از فرماندهان ارشد دوران جنگ ایران و عراق است که در جریان جنگ ۸ ساله با عراق در سطح فرماندهی گروهان، گردان و سپس فرمانده تیپ و لشکر ۱۴ امام حسین اصفهان فعال بوده است. وی در فاصله سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ نیز فرمانده نیروی زمینی سپاه بوده است. سرتیپ زاهدی در همین دوره به طور همزمان فرمانده قرارگاه ثار الله بوده که مسولیت تامین امنیت پایتخت در برابر قیام های مردمی را برعهده داشت. او در سال ۱۳۸۷ به عنوان فرمانده سپاه سوریه راهی دمشق شد. پس از شروع نا آرامی های سوریه و اعتراضات مردمی علیه بشار اسد، ستاد تحت امر سرتیپ زاهدی با اعزام نیروهای ویژه ضد شورش تقویت شده و برخی دیگر از فرماندهان بسیج و سپاه نیز که در سرکوب های تهران تجارب عملیاتی و میدانی و فرماندهی دارند برای کمک به حکومت بشار اسد در سرکوب مردم راهی ستاد سپاه سوریه شده اند. برخی از این فرماندهان به طور موقتی و برخی به شکل دائمی تری در سوریه مستقر شده اند.
[کد مطلب: 35601] [تاريخ انتشار: بيست و ششم تير ۱۳۹۰ برابر با هفدهم ژوئيه ۲۰۱۱] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
صيادان محلي نابود شدند/ کشتی های بزرگ چینی چیزی برای صید صیادان ایرانی باقی نگذاشتند + فیلم
 صادق زیباکلام : روحانی درست میگوید آمریکا نمیتواند مذاکره و جنگ را به ما تحمیل کند ولی ...
جایگاه زن در جمهوری اسلامی در چند دقیقه!
خاطرات جنگ؛ گنجینه‌ تمام شدنی!!
حجاب اجباری در عربستان سعودی از ۲۳ سپتامبر "لغو می‌شود"
 هراس و آشفتگی در بازار سرمایه و نوسان شدید قیمت دلار در ایران پس از اعلام فعال شدن مکانیزم ماشه از سوی آمریکا
اسرار جنگ؛ کمک نظامی آمریکا به ایران، سه برابر کمک به عراق
 علیزاده طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است
زن اسیدپاش در یک قدمی چوبه دار
ظریف: جمهوری اسلامی آماده مبادله همه زندانیان با آمریکا است 
 حمله شدید ترامپ به چین و ایران در مجمع عمومی سازمان ملل
نخست وزیر مجارستان به «امپریالیسم اخلاقی» دموکرات‌های آمریکا تاخت  آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی